• Slovenský priemysel v apríli pokračoval vo zvyšovaní produkcie. Index priemyselnej produkcie totiž medziročne stúpol o 5 percent. Aprílový rast zabezpečil rast produkcie v samotnej priemyselnej výrobe o 6,8 %. Produkcia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu naopak klesla o 6,4 % a v ťažbe a dobývaní bola nižšia o 7,1 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v apríli oproti marcu vzrástla o 0,6 %, informoval Štatistický úrad SR.

  • Parlament nepodporil návrh novely zákona o dani z príjmov od poslancov za KDH, podľa ktorého by deti mohli časť zaplatených daní venovať svojim rodičom na dôchodku. Kresťanskí demokrati Július Brocka, Alojz Přidal a Jozef Mikloško navrhovali rozšíriť existujúcu možnosť daňovej asignácie, teda poukázanie časti zaplatenej dane daňovníkom inej osobe, v tomto prípade svojmu rodičovi, ktorý je poberateľom starobného alebo invalidného dôchodku.

  • Banka Sberbank poskytne Slovenským elektrárňam úver vo výške 870 miliónov eur. Slovenský dominantný výrobca elektriny si berie úver na obdobie 7,5 roka. "Úspešné dokončenie tejto zmluvy predstavuje dôležitý míľnik v posilnení finančnej stability spoločnosti a podporu našich rastových plánov v regióne strednej Európy," povedal po podpise úverovej zmluvy generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D´Agnese.

    Elektrárne berú od Rusov stámiliónový úver

    Slovenské elektrárne Zdroj: SITA



  • Polikliniky a zdravotné strediská môžu získať ďalšie financie na rekonštrukciu a prístrojové vybavenie. Celkovo je pre ne pripravený balík v objeme 10,7 milióna eur. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré je Riadiacim orgánom pre Operačný program Zdravotníctvo, vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) začiatkom júna.

  • Spotrebiteľské ceny v Grécku v máji medziročne poklesli o 2 % a tempo deflácie v krajine sa tak v medzimesačnom porovnaní zrýchlilo. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad v krajine. V apríli spotrebiteľské ceny oslabili o 1,3 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že spotrebiteľské ceny v Grécku v sledovanom období oslabia o 1,9 %.

  • Osemhodinové rokovanie medzi Ruskom a Ukrajinou o cenách plynu sa skončilo v utorok v skorých ranných hodinách bez výsledku. Riziko prerušenia dodávok plynu sa tak zvyšuje. Podľa ukrajinského ministra energetiky Jurija Prodana sa rokovania zasekli na ruskom návrhu cenového mechanizmu, ktorý spája prípadné nižšie ceny plynu s exportným clom. Ruský minister energetiky Alexander Novak však vyhlásil, že plán, ktorý navrhuje, je veľmi konštruktívny a verí, že môže a mal by byť prijatý.

  • Svetový trh s bezpečnostným softvérom vlani vzrástol o 4,9 percenta na 19,9 miliardy dolárov. Uviedla to analytická firma Gartner.

  • Rast HDP Francúzska v druhom štvrťroku je pravdepodobne na úrovni 0,2 %. Ekonomika krajiny sa tak trochu zrýchľuje po slabom štarte v úvode roka. Uviedla to francúzska centrálna banka. Ak sa odhad banky potvrdí, išlo by iba o mierne zlepšenie v porovnaní s januárom až marcom, kedy druhé najväčšie hospodárstvo eurozóny stagnovalo.

  • Poľská vláda potvrdila predpoklady, s ktorými počíta v budúcoročnom rozpočte. Vláda predpokladá, že rast HDP v krajine dosiahne 3,8 %, kým v tomto roku by mal hospodársky rast dosiahnuť 3,3 %. Vláda taktiež na rok 2015 nepočíta so žiadnymi výraznými zmenami v daňovej oblasti. Informovala o tom kancelária poľskej vlády.

  • Spotrebiteľská inflácia v Číne sa v máji dostala na štvormesačné maximum, pričom pokles cien čínskych výrobcov bol pomalší. Vyplýva to z údajov čínskeho štatistického úradu. Spotrebiteľské ceny v máji medziročne posilnili o 2,5 %, kým v apríli rástli o 1,8 %. Analytici predpokladali, že spotrebiteľské ceny posilnia o 2,4 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,1 %, kým analytici počítali s poklesom o 0,1 %. Čínska vláda na tento rok stanovila inflačný cieľ vo výške okolo 3,5 %.

  • Logistický provider Cargo Slovakia dosiahol za minulý rok obrat 47 miliónov eur, v medziročnom porovnaní vzrástli tržby spoločnosti o 5,5 percenta. Vlaňajšok tak skončil so ziskom pred započítaním úrokov a daní (EBITDA) vo výške 2,8 milióna eur.

  • Protimonopolný úrad v Litve udelil pokutu spoločnosti Gazprom vo výške 123 miliónov litovských litasov (35,6 milióna eur). Dôvodom sankcie je, že ruská firma podľa úradu bránila hospodárskej súťaži v krajine. Gazprom čelí aj vyšetrovaniu zo strany EÚ pre podozrenia, že sa správal v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže, pričom podozrenie sa týka vysokých poplatkov pre zákazníkov a blokovania konkurenčných dodávateľov.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.