Ekonomické pôsobenie kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola prezidentských volieb, sa bude zrejme výrazne líšiť, myslí si ekonómovia. To by sa podľa nich malo prejaviť na domácej aj zahraničnej scéne.

Rovnaké predpoklady, iné zameranie

Na odlišnosti oboch kandidátov v ich predpokladanom vplyve na české hospodárstvo upozornil napríklad hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil. Pre ekonomickú diplomaciu majú podľa neho obaja kandidáti dostatočné predpoklady, avšak výrazný rozdiel očakáva v jej zameraní. „Andrej Babiš by pravdepodobne nadviazal na tradíciu Miloša Zemana, ktorý udržoval intenzívne kontakty na miestach, ktoré sú z pohľadu českej ekonomiky skôr marginálne, avšak často predstavujú dôvody na špekulácie, či nie sú motivované záujmami jeho bezprostredného okolia,“ uviedol Hradil.

 

„Petr Pavel by sa zrejme orientoval dominantne na euroatlantický priestor, kde by jeho doterajšia kariérna história pôsobila dôveryhodne a priaznivo. Naproti tomu slabšiu pozíciu by mohol mať u prirodzených rivalov Európy, teda napríklad v Rusku či Číne,“ podotkol. Odlišne budú kandidáti podľa neho pôsobiť aj v domácej ekonomickej politike, na ktorú má prezident skôr nepriamy vplyv svojim pôsobením na vládu a parlament. Ten by podľa neho oveľa aktívnejšie využíval Babiš. „Aj naďalej by tak tu trval konflikt záujmov, kedy by bolo ťažké odlíšiť jeho názor ako prezidenta od názoru konečného beneficienta jeho podnikateľského impéria,“ pokračoval Hradil, podľa ktorého by Babiš navyše zostal v tesnom kontakte s hnutím ANO. „Naproti tomu Petr Pavel by sa s veľkou pravdepodobnosťou k ekonomickým témam príliš nevyjadroval a táto by tak zostala hlavne dôsledkom štandardných parlamentných volieb a zriadením vládnej väčšiny,“ dodal Hradil.

Domáci ekonomický vplyv

Prezident má v Česku podľa hlavného ekonóma UniCredit Bank Pavla Sobíška na ekonomiku skôr nepriamy a hlavne dlhodobý vplyv. V prípade zahraničného pôsobenia prezidenta podľa neho zahraniční investori v Česku ocenia, pokiaľ môžu vnímať osobu prezidenta ako garanta prozápadnej orientácie. „V tomto smere vidím väčší potenciál v Petrovi Pavlovi. Jeho výhodou sú kontakty z NATO, vďaka ktorým bude mať prístup k politickým špičkám v EÚ aj v USA,“ myslí si Sobíšek. V prípade domácej ekonomiky potom Sobíšek upozorňuje na úlohu prezidenta v legislatívnom procese, ktorý môže urýchľovať alebo brzdiť. „Rovnako v tomto ohľade vidím ako lepšie riešenie voľbu Petra Pavla, aj keď jeho ekonomické názory do detailu nepoznáme. Andrej Babiš sa však do vlády opiera, ešte než tá začala pripravovať nevyhnutné dlhodobé reformy, takže si možno ľahko predstaviť prípadné vzťahové konflikty,“ dodal .

Ekonóm Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že prezidentské voľby majú na hospodárstvo vzhľadom na české ústavné usporiadanie len veľmi obmedzený vplyv. „Na základe výsledkov prvého kola sa dá iba konštatovať, že sa bude hrať predovšetkým o to, ako vymedzený či vyhranený bude budúci víťaz vo vzťahu k vláde a parlamentu,“ povedal. Nový prezident navyše bude mať podľa Dufka v nasledujúcom období napríklad len veľmi malú možnosť ovplyvniť zloženie bankovej rady, ktorá rozhoduje o nastavení úrokových sadzieb a kurzovej politike. „Počas jeho funkčného obdobia totiž vyprší mandát iba jednému zo siedmich centrálnych bankárov,“ pripomenul. Na druhú stranu Dufek vyzdvihol možnosť prezidenta sa podieľať na ovplyvňovaní celkovej atmosféry v spoločnosti, ktorá sa následne odráža aj v pozitívnych či negatívnych náladách obyvateľov. „Z tohto pohľadu môže byť jeho rola celkom významná, ale pôjde predovšetkým o to, či sa jej bude chcieť zhostiť,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Petr Pavel, Andrej Babiš
Neprehliadnite

Do druhého kola českých prezidentských volieb postúpili Babiš a Pavel