V Berlíne sa konajú dve konkurenčné stretnutia so zástupcami nemeckého hospodárstva. Nezorganizovala ich však vláda a opozícia, ale kancelár Olaf Scholz a jeho minister financií Christian Lindner. Podľa nemeckých médií sú dve vrcholné schôdzky namiesto jednej spoločnej ďalším dôkazom, že spolupráca v koalícii sociálnych demokratov (SPD), zelených a slobodných demokratov (FDP) nefunguje. Zástupcovia priemyslu aj odborov vyjadrujú frustráciu z postupu vlády v čase, keď sa nemeckému hospodárstvu mimoriadne nedarí.

Dve stretnutia v jeden deň

Olaf Scholz z SPD pozval minulý týždeň na utorkové popoludňajšie stretnutie do budovy kancelárstva zástupcov priemyselných zväzov, veľkých podnikov aj odborov, ale nepozval ministra financií Lindnera (FDP) ani ministra hospodárstva Roberta Habecka (Zelení). FDP preto rýchlo zvolala na rovnaký deň stretnutie s inými zástupcami hospodárstva, na ktoré navyše pozvala aj predstaviteľov remeselníkov.

Cieľom oboch stretnutí je nájsť cestu z neuspokojivého hospodárskeho stavu krajiny. Začiatkom októbra vláda uviedla, že už tento rok nečaká hospodársky rast, hrubý domáci produkt podľa nej klesne o 0,2 percenta. Nemecká ekonomika zaznamenala pritom pokles aj vlani. Rokovania vládnych politikov so zástupcami priemyslu a odborov sa konajú deň po tom, čo predsedníčka podnikovej rady Volkswagenu uviedla, že táto najväčšia európska automobilka plánuje v Nemecku zatvoriť najmenej tri závody a zrušiť desiatky tisíc pracovných miest.

Žiadajú rozsiahle štrukturálne reformy

Nemecké priemyselné zväzy žiadajú od vlády rozsiahle štrukturálne reformy: nižšie ceny energií, menej byrokracie, opatrenia na potlačenie nedostatku kvalifikovaných pracovných síl či investície do infraštruktúry. Vláda SPD, Zelených a FDP síce pred časom predstavila „iniciatívu pre hospodársky rast“, podľa zástupcov priemyslu však nejde dostatočne ďaleko.

Podľa Olafa Scholza by z rokovaní, ktoré sa v utorok majú konať za zatvorenými dverami a bez následnej tlačovej konferencie, mala vzísť „nová priemyselná politika“ a konkrétne opatrenia, ako postaviť nemecké hospodárstvo opäť na nohy. Minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý na kancelárovu schôdzku nebol pozvaný, zverejnil v reakcii na ňu dokument, v ktorom predstavuje vlastný návrh riešenia hospodárskej situácie. Jeho základom je osobitný investičný fond.

Christian Lindner zvolal „na truc“ vlastné stretnutie so zástupcami hospodárstva a remeselníkov. Liberálny minister financií pritom vo vláde presadzuje úsporný kurz a trvá na dodržiavaní takzvanej dlhové brzdy, teda ústavného opatrenia, ktoré bráni zadlžovaniu krajiny.

Rokovania vypovedajú o stave vlády

Utorkové konkurenčné stretnutia však podľa nemeckých médií vypovedajú viac o stave nemeckej koaličnej vlády 11 mesiacov pred termínom riadnych parlamentných volieb než o stave nemeckého hospodárstva. Podľa médií pritom nie je vylúčené, že sa zvýšila pravdepodobnosť konania predčasných volieb do Spolkového snemu. Už niekoľko týždňov sa špekuluje, že by sa mohli konať už 9. marca. Otázkou tak zostáva, kto nakoniec urobí prvý krok k ukončeniu vládnej spolupráce.

Podľa niektorých médií by to mohol urobiť kancelár, podľa iných je hlavným kandidátom šéf slobodných demokratov Christian Lindner. Jemu by sa však takýto krok mohol najviac vypomstiť, podľa súčasných prieskumov verejnej mienky by sa totiž po prípadných predčasných voľbách FDP nemusela vôbec dostať do parlamentu. Po neúspechu FDP v niekoľkých septembrových krajinských voľbách Christian Lindner avizoval „jeseň veľkých rozhodnutí“. V nedávnom rozhovore poskytnutom ČTK a ďalším zahraničným novinárom však povedal, že zvrhnúť vládu, ktorá dosahuje pokrok a plní požiadavky občanov, by bolo pošetilé. Otázkou tak zostáva, či v jeho očiach Scholzova vláda stále dosahuje pokrok.

Rozhodujúcim momentom pre budúcnosť nemeckej vlády by mohol byť výsledok sporu o podobu rozpočtu na budúci rok, o ktorej sa bude rozhodovať v parlamente v polovici novembra. Nemecká vláda by sa však mohla ešte zomknúť tvárou v tvár vonkajšej hrozbe. Tou by mohlo byť prípadné víťazstvo republikána Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v Spojených štátoch amerických, ktoré sa uskutočnia o týždeň.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Nemeckú ekonomiku čaká pokles druhý rok po sebe, uviedla vláda po zhoršení odhadov