V pondelok sa v Belgicku začalo dvojtýždňové cvičenie NATO nazvané Steadfast Noon, ktoré je zamerané na jadrové odstrašovanie. Svoje manévre s podobným zameraním nazvané Grom uskutoční už po druhý raz v tomto roku aj Rusko, píše The Economist.
Cvičenie, Steadfast Noon, ktorého sa zúčastní 60 lietadiel zo 14 spojeneckých krajín – vrátane strategických bombardérov B-52, ktoré do Belgicka priletia zo Spojených štátov – je „bežnou, pravidelne sa opakujúcou výcvikovou aktivitou“, ktorá podľa NATO nijako nesúvisí s ruskou vojnou na Ukrajine.

Rozsiahly konflikt

Napriek tomu však kontext, v ktorom sa cvičenie koná, má od normálu ďaleko. Severoatlantická aliancia bude nacvičovať útoky jadrovými zbraňami uprostred rozsiahleho európskeho vojnového konfliktu, čo podľa niektorých analytikov môže viesť k jadrovej eskalácii.

Načasovanie spojeneckých manévrov je možno znepokojujúce, no riziká napriek tomu nie sú veľké. Čím viac však budú ruské sily zaháňané do kúta, o to väčšie zavládnu obavy, že šéf Kremľa Vladimir Putin vydá povel na použitie jadrových zbraní na Ukrajine, čím už viackrát pohrozil. Povedané slovami amerického prezidenta Joea Bidena, svet čelí najväčšej hrozbe „armagedonu“ od čias Kubánskej raketovej krízy v roku 1962.

Nechceli provokovať

Keď sa vojna na Ukrajine začala Spojené štáty odložili test medzikontinentálnej balistickej strely Minuteman III, pretože sa obávali, že by to mohlo byť pokladané za eskaláciu. Nálada sa však odvtedy zmenila a Západ má pocit, že Rusko je treba varovať pred „katastrofálnymi“ dôsledkami, ktoré by prípadné použitie jadrových zbraní na Ukrajine malo. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg preto vyhlásil, že zrušenie cvičenia Steadfast Noon by mohlo byť chápané ako „prejav slabosti“.

Podľa Hansa Kristensena z neziskovej organizácie Federácia amerických vedcov (FAS) ide o „učebnicový príklad“ eskalácie, keď chcú obe strany dokázať, že to s odstrašovaním myslia vážne a nemôžu ustúpiť, pretože by to druhá strana pokladala za slabosť.
Obe strany sa pozorne strážia a je len málo pravdepodobné, že by Putin siahol po použití strategických jadrových zbraní.

Severoatlantická aliancia by totiž odpálenie strategickej jadrovej zbrane mohla pokladať za útok na Západ a pravdepodobnosť vypuknutia globálneho jadrového konfliktu by sa enormne zvýšila. NATO bude preto pozorne sledovať ruské vojenské cvičenie Grom, pretože v minulosti boli jeho súčasťou aj skúšky medzikontinentálnych balistických rakiet odpaľovaných z ponorky.

Taktické jadrové zbrane

Oveľa pravdepodobnejšie je, že Rusko sa uchýli k obmedzenému jadrovému úderu, pri ktorom použije niektorú alebo niektoré zo svojich približne 2 000 „taktických“ jadrových zbraní, ktoré sú vo všeobecnosti menej ničivé a majú menší dosah. NATO má takýchto zbraní v Európe približne 100.

Ruské taktické jadrové hlavice sú umiestnené v niekoľkých desiatkach skladov oddelene od lietadiel a rakiet, ktoré by boli potrebné na ich nasadenie. Prípravy na ich použitie by preto boli zistiteľné. Kľúčom k úspechu je teda pomocou družíc a iných prostriedkov sledovať, či nedochádza presunom hlavíc zo skladovacích priestorov, a to po železnici alebo nákladnými autami. Na presun by dohliadali 12. hlavného veliteľstva ministerstva obrany, ktoré je zodpovedné za údržby bojových hlavíc. Konvoj by sprevádzali hasičské autá a iná špeciálna technika.

Radšej bude hroziť

Nezvyčajnú aktivitu môžu vykazovať aj vojenské jednotky, ktoré by tieto zbrane použili. To všetko by pravdepodobne vyvolalo intenzívnejšie elektronické štebotanie. Západné krajiny poznajú varovné signály, pretože po studenej vojne desaťročia spolupracovali s Ruskom na zlepšení bezpečnosti jeho jadrového arzenálu v rámci spoločného programu na obmedzenie (CTR). Niektoré z ruských špecializovaných zariadení a postupov totiž navrhli západní odborníci.

James Acton z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier (CEIP) však tvrdí, že maskovanie pohybu hlavíc by bolo proti zámeru Ruska. „Putin by chcel, aby sme vedeli, že sa pripravuje použiť jadrové zbrane. Oveľa radšej by pohrozil ich použitím a získal tým ústupky, ako by ich mal skutočne použiť," povedal Acton

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden
Neprehliadnite

Putin nežartuje, podľa Bidena čelíme najväčšej hrozbe armagedonu od kubánskej raketovej krízy