Európska centrálna banka (ECB) tento týždeň pravdepodobne pristúpi k ďalšiemu zníženiu nákladov na požičiavanie, no tentoraz zvolí menej obvyklý prístup. Popri očakávanom znížení kľúčovej depozitnej sadzby o štvrť percentuálneho bodu siahne aj na dve ďalšie sadzby, každú zníži o 60 bázických bodov.
Tento krok má za cieľ uľahčiť fungovanie finančného systému, keďže sa tvorcovia politiky snažia postupne znižovať objem držaných dlhopisov a dlhodobých úverov. Zúžením rozdielu medzi depozitnou a ostatnými sadzbami chce ECB zabezpečiť, aby mala aj naďalej kontrolu nad trhovými podmienkami.
Depozitná sadzba je momentálne na úrovni 3,75 percenta. Sadzba pri refinancovaní, za ktorú si banky môžu požičiavať na týždeň alebo tri mesiace, je o pol percentuálneho bodu vyššia, teda 4,25 percenta. Marginálna úverová sadzba – núdzový nástroj na jednodňové požičiavanie – je na úrovni 4,5 percenta.
Tieto asymetrické rozdiely medzi tromi sadzbami sú dedičstvom obdobia, keď ECB bojovala proti deflácii a podporovala ekonomiku prostredníctvom záporných úrokových sadzieb. Depozitná sadzba bola v tom čase hlboko pod nulou, ale ostatné dve sadzby sa takto znížiť nemohli, pripomína Bloomberg.
Ľuďom sa nechce míňať. Nádeje ECB na oživenie ekonomiky sa odkladajú
Ak sa očakávania trhu potvrdia, sadzby klesnú na 3,5 percenta, 3,65 percenta a 3,9 percenta.
Táto zmena ale neprinesie väčšie uvoľnenie menovej politiky. Náklady na požičiavanie na trhu sledujú pohyby depozitnej sadzby ECB. Zmeny ostatných dvoch sadzieb, ktoré presahujú obvyklých 25 bázických bodov, sú technickými úpravami, ktoré reagujú na vývoj vo finančnom systéme a v menovej politike posledných rokov.
Keďže banky si v posledných rokoch požičiavali od ECB menej, vplyv tejto zmeny na celkové podmienky financovania bude obmedzený. Aktuálny objem týždenných pôžičiek sa pohybuje okolo dvoch miliárd eur, zatiaľ čo trojmesačné úvery dosahujú približne desať miliárd eur.