Európska centrálna banka zvýšila vo štvrtok úrokové sadzby razantnejšie, ako v júni avizovala. O rýchlosti zvyšovania sadzieb rozhodol vývoj situácie zhruba od začiatku júna. „Informácie, ktoré sme získali za uplynulých šesť týždňov mnohých, vrátane mňa, presvedčili o potrebe začať razantne. Štvrtok ukončil jedenásť rokov čakania na zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky. Je to začiatok série podobných krokov, ktoré sú potrebné a nevyhnutné na skrotenie inflačných rizík,“ hovorí Peter Kažimír.
Rýchle vyriešenie problému s výrazným rastom cien ale P. Kažimír rozhodne nesľubuje. „Nevieme zázračne stlačiť ceny benzínu, plynu, potravín tak, aby ceny v najbližších mesiacoch nerástli, ale vieme robiť opatrenia na to, aby po tom, čo odznejú šialené tlaky na ceny spôsobené vojnou a pandémiou, sa vrátil vývoj do normálnych koľaji. Dostať infláciu na želané úrovne chvíľu potrvá,“ hovorí. Rast cenovej hladiny by výraznejšie mohol oslabiť v roku 2024.
Isté ale je, že sprísňovanie politiky ECB bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Kým šéfka ECB Christine Lagardová nehovorila jasne o ďalšom vývoji sadzieb, podľa P. Kažimíra sa dá v septembri očakávať podobné rozhodnutie ako v júli. „O tom, o koľko zvýšime sadzby v septembri a na našich ďalších zasadaniach, rozhodne vývoj ekonomiky v eurozóne a mimo nej. V septembri je preto možné čakať rast o 25 či 50 bázických bodov, alebo ak chcete, 0,25 či 0,5 percenta. Nedeje sa to len tak, pre nič za nič. Náš primárny mandát je strážiť cenovú stabilitu pre dobro každého jedného z vás, pre podniky, pre ekonomiku,“ poznamenal P. Kažimír.
Okrem zvýšenia úrokových sadzieb ECB predstavila nástroj, ktorý má umožniť nákup dlhopisov krajín, ktoré majú špecifické ekonomické problémy. „Jeho cieľom je potlačiť neopodstatnené a nesystematické turbulencie predstavujúce vážnu hrozbu pre rovnomernosť vplyvov toho, čo robíme. Bol by som rád, aby sme ho nikdy nemuseli použiť, no uvidíme. Veľa bude závisieť od toho, ako vážne a zodpovedne sa vlády v Európe postavia k vyriešeniu prapôvodných príčin nerovnováh a fragmentácie. Ony majú v rukách kľúče od zapaľovania, oni musia konsolidovať, investovať do udržateľného rastu, do inovácií,“ upozornil P. Kažimír.