E-mailové útoky zaznamenali 293-percentný medziročný nárast. Vzrástol aj počet zistených ransomvérových útokov, ktorý sa od konca minulého roka do prvého štvrťroka tohto roka zvýšil o 32 percent. Vyplýva to z polročnej správy spoločnosti Acronis.
„Organizácie zaznamenali prudký nárast e-mailovej komunikácie, pričom počet e-mailov na organizáciu sa zvýšil o 25 percent. Z celkového počtu prijatých e-mailov bolo 27,6 percenta spamov a 1,5 percenta obsahovalo škodlivý softvér alebo phishingové odkazy,“ uviedla spoločnosť.
Nebezpečný ransomvér
Ransomvér podľa nej naďalej predstavuje veľkú hrozbu pre malé a stredné podniky, najmä v kritických odvetviach, ako je štátna správa a zdravotníctvo. Začiatkom tohto roka zaznamenala spoločnosť desať nových skupín ransomvéru, ktoré spolu predstavovali 84 kybernetických útokov na celom svete. Začiatkom tohto roka bolo podľa správy verejne nahlásených 1 048 incidentov ransomvéru, čo predstavuje medziročný nárast o 23 percent.
Správa poukázala aj na to, ako sú poskytovatelia riadených služieb (MSP) napádaní a kompromitovaní. Za najúspešnejšie techniky používané na prelomenie kybernetickej obrany MSP boli označené phishing a sociálne inžinierstvo, zneužívanie zraniteľností, zneužívanie poverení a útoky na dodávateľský reťazec.
Využitie umelej inteligencie
Spoločnosť zdôraznila, že pri útokoch sociálneho inžinierstva a automatizácie sa využíva aj umelá inteligencia. Medzi najčastejšie útoky generované AI patria škodlivé e-maily, podvodné e-maily, vydieranie, deepfake či generovanie skriptov a malvéru.
„AI môže útočníkom pomáhať v každej fáze kybernetického útoku, ale môže sa používať aj ako obranný mechanizmus, pretože umožňuje priebežné odhaľovanie útokov a hlási ich bezpečnostným expertom, ktorí môžu reagovať vhodnými opatreniami na zabezpečenie kontinuity podnikania,“ vysvetlila spoločnosť.