Írsky minister zahraničia Simon Coveney a šéf leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary v pondelok za štátom podporované pirátstvo označili nedeľňajšie nútené pristátie dopravného lietadla v Minsku, po ktorom bol zatknutý bieloruský novinár a opozičný aktivista Raman Pratasevič. Podľa O'Learyho mohol v Minsku okrem opozičníka zostať aj nešpecifikovaný počet agentov bieloruskej tajnej polície, ktorí predtým boli medzi pasažiermi. Incident odsúdil tiež Londýn.

„Bolo to v podstate letecké pirátstvo, štátom podporované," povedal Coveney vo vysielaní írskeho verejnoprávneho rozhlasu RTÉ. Rovnaké slová použil v rozhovore s rozhlasovou stanicou Newstalk tiež šéf aerolinky Ryanair, pričom hovoril aj o „štátom podporovanom únose".

KK7 Vilnius - Lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, ktoré cestovalo z Atén do Vilniusu a po bombovej hrozbe bolo odklonené do Minska, pristálo v nedeľu 23. mája 2021 na medzinárodnom letisku  vo Vilniuse.  Bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman  Prataševič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou nízkonákladovej spoločnosti RyanAir. Let bol však pre falošn
Neprehliadnite

Bielorusko sľubuje skoré výsledky vyšetrovania incidentu s lietadlom Ryanair

Šéf britskej diplomacie Dominic Raab vyzval na okamžité prepustenie Prataseviča, ako aj ďalších „politických väzňov" zadržiavaných v Bielorusku. „Spojené kráľovstvo odsudzuje včerajšie (nedeľné) kroky bieloruských úradov, ktoré zatkli Ramana Prataseviča na základe pasce, keď donútili jeho let pristáť v Minsku. Pán (bieloruský prezident Alexander) Lukašenko musí byť braný na zodpovednosť za svoje nevídané činy," uviedol Raab.

Bielorusko v nedeľu donútilo pristáť na letisku tamojšieho hlavného mesta lietadlo Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu, a to aj za pomoci vyslanej stíhačky. Keď po niekoľkohodinovej zastávke znovu vzlietlo, medzi cestujúcimi už nebol Pratasevič a podľa niektorých médií ani jeho priateľka a niekoľko ďalších osôb.

Lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, ktoré cestovalo z Atén do Vilniusu a po bombovej hrozbe bolo odklonené do Minska, pristálo v nedeľu 23. mája 2021 na medzinárodnom letisku  vo Vilniuse.  Bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman  Prataševič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou nízkonákladovej spoločnosti RyanAir.  FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

EÚ odsúdila nútené pristátie lietadla v Minsku a hrozí sankciami voči Bielorusku

„Zdá sa, že zámerom úradov bolo odstrániť novinára a jeho sprievod na ceste," povedal výkonný riaditeľ Ryanair. „Máme za to, že na letisku bolo tiež vyložených niekoľko agentov KGB," dodal O'Leary. V nedeľňajšom vyhlásení pritom aerolinka chýbajúce osoby vôbec nezmieňovala a uviedla, že bieloruské úrady jej lietadlu po kontrolách umožnili odletieť „spolu s pasažiermi a posádkou po približne siedmich hodinách na zemi v Minsku".

Pondelkové vyjadrenie O'Learyho o prítomnosti bieloruských agentov podporil aj írsky minister Coveney. „Lietadlo opustilo päť alebo šesť ľudí. Len jeden z nich bol zatknutý, čo naznačuje, že tí ostatní boli ľudia z tajnej služby," citovala ho agentúra Reuters.