Spojené kráľovstvo je pod tlakom, aby zdanilo bohatých občanov, ktorí sa z krajiny rozhodnú odísť. Labouristická vláda totiž dostala za úlohu zaplniť rozpočtovú dieru vo výške 22 miliárd libier (26 miliárd eur). Takzvaná daň pri odchode ale iba zriedka prináša veľké príjmy, pretože má často formu odvodu z budúcich kapitálových výnosov z predaja aktív.

Daň pri odchode už zaviedlo niekoľko európskych krajín vrátane Francúzska a Nórska. Medzi rokmi 2012 a 2017 ňou francúzska vláda vyzbierala iba zhruba 140 miliónov eur. Okrem nízkych príjmov nie je táto daň podľa Bloombergu ani efektívna, o čom svedčí prípad Nórska, ktoré systém pre mnohé medzery a kritiku podnikateľov znova reformuje. Denník Financial Times vo štvrtok s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s problematikou informoval, že britská vláda momentálne neplánuje zaviesť daň pri odchode.

V čase rastúcej globálnej konkurencie by však pomohla Spojenému kráľovstvu vytvoriť spravodlivejšie podmienky. Jedným z ukazovateľov toho, čo konkurencia ponúka, je objem peňazí, ktorý putuje na miesta s nízkymi alebo nulovými osobnými daňami, akým je napríklad Dubaj.

Odchod bohatých finančníkov a podnikateľov by mohol byť pre Spojené kráľovstvo problémom. Vyše 60 percent peňazí z dani z príjmu tu platí horných desať percent zárobkovo činných osôb. Keby o nich krajina prišla, sťažilo by jej to financovanie nemocníc či škôl.

Podľa Henley & Partners by sa malo do Spojených arabských emirátov tento rok presťahovať približne 6 700 milionárov, vďaka čomu sa táto krajina stane cieľovou destináciou číslo jeden pre jednotlivcov s vysokým čistým majetkom. Lákadlom sú slnko, more a žiadna daň z príjmu, kapitálových výnosov, dedičstva, darov či nehnuteľností. Krajina síce nedávno zaviedla daň z príjmu právnických osôb, no jej sadzba je stále nízka – iba deväť percent.

Snaha Spojených arabských emirátov o potlačenie nezákonných finančných operácií viedla tento rok k ich odstráneniu zo zoznamu krajín, v ktorých dochádza k praniu špinavých peňazí. Aj z tohto dôvodu sa sem začalo sťahovať čoraz viac bohatých Britov. V Abú Zabí či Dubaji tak vznikli nové luxusné britské štvrte, ktoré konkurujú Chelsea či Mayfairu v Londýne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Boháči nechcú platiť vyššie dane. Dopyt po luxusných domoch v Londýne prudko klesol