V 80. rokoch 20. storočia viedol vtedajší hlavný federálny prokurátor v Manhattane Rudy Giuliani tri roky trvajúcu operáciu s krycím názvom „Operácia Closing Bell“, ktorej cieľom bolo zakročiť proti pašovaniu drog na Wall Street. Úrady v rámci nej obvinili desiatky zamestnancov finančných firiem z nelegálneho obchodovania s kokaínom či jeho výmeny za akcie.

Tajní agenti v tom čase odhadli, že až približne 90 percent ľudí, s ktorými sa počas vyšetrovania v manhattanskej finančnej štvrti stretli, kokaín buď užívalo, alebo ho prijímalo ako odmenu.

Dnes má Wall Street rozhodne nevinnejší imidž. Vedúci investičných bánk a hedžových fondov už nezvyknú chodiť na párty a ostávajú až do noci pracovať. Nelegálne, ako aj spoločensky akceptované látky, akými sú Adderall, alkohol a nikotínové vrecká, sú stále súčasťou sveta, kde sa denne „točia“ milióny dolárov. Business Insider sa rozprával s 13 súčasnými a bývalými finančnými profesionálmi a niekoľkými zdravotnými odborníkmi, aby zistil, ako veľmi je užívanie drog na Wall Street rozšírené. Väčšina z nich v článku z dôvodu ochrany kariéry vystupovala pod falošným menom.

Stará škola

Investičný bankár Joe prezradil, že kokaín je stále populárny medzi prevažne mužskými bankármi, ktorí pomáhajú realizovať obchody v mene veľkých inštitucionálnych klientov. Mnohí jeho užívanie taja, pretože to už nie je tak „cool“ ako kedysi. Joe pozná pár kolegov, ktorí kokaín ešte stále šnupú priamo v práci, no väčšinou podľa neho ide o profesionálov „zo starej školy“.

Lekárka a vedúca Kliniky duálnej diagnózy pre liečbu závislostí na Stanfordovej univerzite Anna Lembkeová vysvetlila, že svet financií inklinuje k stimulantom, akými sú kokaín a Adderall, pretože maklérom umožňujú pracovať intenzívnejšie a odďaľovať únavu, vďaka čomu dokážu získať viac bonusov a akcií.

Na Wall Street ale možno nájsť aj ľudí, ktorí sa povzbudia maximálne kávou a pri dosahovaní optimálnej výkonnosti sa spoliehajú skôr na biohacking.

Neškodný Adderall?

John Battaglia, bývalý obchodník so Spear, Leeds & Kellogg a Goldman Sachs, vie porozprávať nespočetne veľa šokujúcich príbehov o drogových párty či kolegoch šnupajúcich kokaín na toaletách alebo priamo za kancelárskym stolom. Dnes ale podľa neho obchodníci z Wall Street siahajú skôr po „bezpečnejších“ drogách vrátane Adderallu, ktorý dostal prezývku „kokaín na lekársky predpis“ a používa sa na liečbu narkolepsie a ADHD.

„Nedajú naň dopustiť z dvoch jednoduchých dôvodov. V prvom rade im pomáha nezaspať a zlepšuje koncentráciu. Po druhé im navodzuje rovnaké ‚stavy‘ ako kokaín,“ vysvetlil Battaglia.

Joe dodal, že aj uňho vo firme kolegovia jedia Adderall akoby šlo o cukríky. „Viem o piatich alebo šiestich ľuďoch na mojom poschodí, ktorí ho majú na predpis a rozdávajú ho ľuďom, ktorí si ho vypýtajú,“ prezradil.

Investičný bankár Jaime Blaustein videl negatívne účinky Adderallu na vlastné oči. „Ak si dáte vyššie dávky Adderallu, vaše myslenie sa naozaj stáva trochu bláznivým a halucinogénnym. Začnete strácať kontakt s realitou. Zažil som to ešte predtým, než som sa zbavil vlastnej závislosti. Pri dlhodobom užívaní vyšších dávok začnete prejavovať niektoré príznaky psychózy, ktoré sú veľmi podobné schizofrénii,“ dodal.

Skupinové objednávky

Okrem Adderallu sa niektorí obchodníci spoliehajú na nikotínové vrecká Zyn. Reportérka z FreightWaves nedávno opísala svoju prvú skúsenosť s nimi takto: „Bolo to akoby som vypila tri energetické nápoje Monster a hneď nato išla na horskú dráhu uprostred koncertu Skrillexa. Po 30 sekundách mi začali tŕpnuť ďasná a moje sliny chutili ako kyselina. Po niekoľkých minútach som cítila, ako sa mi žalúdočné kyseliny škriabu hore krkom a srdce mi búšilo.“

Zyn je populárny aj v Joeovej firme, kde si ho mnohí obchodníci kupujú vo veľkých objemoch. Vždy si pritom medzi sebou určia jedného kolegu, ktorý má na starosti objednávky pre celú skupinu „Poštár príde priamo k môjmu stolu a položí naň balík s 50 plechovkami. Vrecká užívam celý deň,“ povedal jeden z nich.

Pre niektorých ľudí z Wall Street sú stimulanty ako Zyn a Adderall nástrojom, ako udržať krok s náporom práce. Jedna z bývalých zamestnankýň viacerých veľkých bánk si dokonca dlho myslela, že je pomalšia a hlúpejšia než jej kolegovia, no až potom jej došlo, že jej výkon bol oproti nim slabší iba preto, lebo neužívala Adderall.

Vzor zo Silicon Valley

V poslednom čase sa čoraz viac obchodníkov inšpiruje podnikateľmi zo Silicon Valley a siaha po „kúzelných“ hubách či iných psychotropných látkach. Okrem zlepšenia výkonu a kreativity ich zamestnanci Wall Streetu užívajú s cieľom obmedziť konzumáciu alkoholu. Obávajú sa, že keby to s ním prehnali, boli by nasledujúci deň v práci pomalší.

Mnohí považujú halucinogény za „bezpečné“ látky. Lembkeová varovala, že niektoré z nich vrátane psilocybínu, ktorý je aktívnou zložkou kúzelných húb, môžu spôsobovať psychózu, agresivitu, trvalé halucinácie a iné problémy.

Tragický budíček

Jedinou vecou, ktorá sa od 80. rokov zmenila, je vzostup fentanylu. Predajcovia drog tento syntetický opiod vyvinutý na liečbu bolesti čoraz častejšie pridávajú do iných drog vrátane kokaínu či analgetík a liekov proti úzkosti, akým je Xanax. Vysoká účinnosť fentanylu (50- až 100-krát vyššia než u morfínu) umožňuje predajcom predávať drogy lacnejšie a zároveň u zákazníkov pestovať závislosť.

V roku 2020 po užití kokaínu kontaminovaného fentanylom zomrel iba 40-ročný výkonný pracovník spoločnosti Credit Suisse. Predstava, že dávka menšia ako hlavička zápalky môže byť smrteľná, bola pre niektorých obchodníkov z Wall Street budíčkom.

„Ľudí to naozaj vydesilo. Mnoho ľudí, ktorých poznám, vymenilo kokaín za takzvané bezpečnejšie drogy,“ dodal jeden z anonymných zdrojov Business Insideru. V Joeovej firme je situácia podobná. Užívanie kokaínu jeho kolegom zozačiatku nerobilo žiadne starosti, no keď videli, že zomrel „jeden z nich“, tak si uvedomili, že môžu byť pokojne ďalší na rade.

Niektorí zamestnanci finančného odvetvia si z fentanylu ťažkú hlavu nerobia. Úmrtia spôsobené kontaminovaným kokaínom sú podľa nich problémom chudobných a menej vplyvnejších ľudí. Slepo totiž veria, že ich díleri predávajú iba kvalitný tovar.

Zábava a produktivita

Odborníci na závislosť tvrdia, že zneužívanie drog je výsledkom vplyvu mnohých faktorov vrátane genetiky, duševného zdravia a prostredia. Práca na Wall Street je často náročná a stresujúca. Ide tu o veľa. Obchodníci majú často len pár sekúnd na to, aby urobili rozhodnutia, ktoré môžu ich kariéru buď pochovať, alebo katapultovať na vrchol. Bankári zas musia riešiť obchodné návrhy, ktoré ich bankám dokážu priniesť miliardy dolárov.

Nepochybne ale zamestnanci Wall Street užívajú drogy aj pre zábavu, pretože ich práca je o budovaní vzťahov s klientmi, ktorým treba ponúknuť čo najlepšie zážitky.

Ďalšie dôležité správy

Wall Street in NYC
Neprehliadnite

Býci z Wall Street slintajú po deviatich biliónoch. Ak ich dostanú, akcie pôjdu vyššie