Európa sa pripravuje na možný prílev drogy, ktorá dobyla Stredný východ. Politické zmeny a policajné razie v Perzskom zálive podnietili jej výrobcov v Sýrii a Libanone, aby sa presunuli na nové trhy, píše agentúra Bloomberg.

Kokaín chudobných

Tablety amfetamínového typu známe ako captagon sa predávajú za cenu od približne troch do 25 dolárov za kus. Ich hlavným výrobcom a predajcom sú ľudia a skupiny okolo sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a jeho spojenca – libanonskej milície Hizballáh. Toto tvrdenie už potvrdilo americké ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo financií, britský Úrad pre zahraničie a nezávislí vedci.

Captagon je v rámci Blízkeho východu populárny u širokej škály ľudí od tínedžerov po stavebných pracovníkov s nízkymi príjmami. Aj preto zvykne byť označovaný za „kokaín chudobných“. Po užití údajne spôsobuje výbuchy energie a produktivity, bdelosť, eufóriu, preludy a pocit neporaziteľnosti. Táto droga je takisto spájaná aj s ozbrojenými jednotkami v Iraku a Sýrii.

Dvaja poprední výskumníci z think-tanku New Lines Institute odhadujú, že captagonu sa za posledné tri roky podarilo vytvoriť trh v hodnote až desať miliárd dolárov. Z príjmov prosperujú najmä Asadov blízky okruh ľudí a spojenci, voči ktorým EÚ a Spojené štáty zaviedli prísne sankcie za krvavé potláčanie sýrskeho povstania v roku 2011. Asad a jeho vláda akúkoľvek účasť na výrobe a obchode s captagonom popierajú.

Nové trhy

Captagon sa stáva čoraz väčšou hrozbou aj pre Európu a zvyšok sveta. Razie zo strany Saudskej Arábie a jej nedávne snahy o obnovenie vzťahov s Asadom podnietili výrobcov, aby začali skúmať nove trasy a trhy.

„Podobne ako pri akejkoľvek ilegálnej ekonomike, sú títo pašeráci čoraz sofistikovanejší a zbehlejší, pokiaľ ide o prienik na nové tranzitné trhy, určovanie nových trás a následne aj vytvorenie nových spotrebných trhov. Prispôsobujú sa a používajú nové metódy,“ povedala Caroline Roseová, riaditeľka New Lines Institute.

Dva anonymné zdroje z EÚ uviedli, že podľa informácií spravodajských služieb sa tok captagonu do Európy pravdepodobne zvýši. Sýria totiž potrebuje peniaze a Asad túži vyvolať závislosť a sociálne napätie v krajinách, ktoré mu podľa jeho názoru ublížili.

Podobne ako Spojené štáty, aj európske mocnosti zozačiatku podporovali protesty proti sýrskemu prezidentovi, ako aj politických disidentov a povstalecké skupiny, ktoré sa ho snažili zvrhnúť. Podľa zdrojov z EÚ v súčasnosti captagon pre Európu nepredstavuje problém, no znepokojení politici a bezpečnostní úradníci aj napriek tomu pozorne sledujú vývoj situácie

Razie v Európe

Podľa Roseovej nie sú v ohrození len krajiny na okraji Európy ako Grécko či Taliansko, ale aj štáty strednej a severnej Európy.

Grécke a talianske úrady v roku 2020 zhabali viac než 14 ton captagonu. V roku 2021 rakúski vyšetrovatelia v spolupráci s kolegami zo štyroch kontinentov rozložili medzinárodný gang, ktorý pašoval captagon z Libanonu a Sýrie do Európy. Tento drogový gang pomocou pizzerie v Salzburgu posielal captagon do Saudskej Arábie v peciach na pizzu a práčkach. Domnieval sa, že saudskoarabské úrady nebudú náklad z Európy kontrolovať.

Niektorí sprostredkovatelia sú za svoje služby vyplácaní captagonom namiesto peňazí, čo zvyšuje riziko, že sa droga dostane na miestny trh.

Príčina aj riešenie

Rozmach obchodu s captagonom znepokojuje aj Spojené štáty. Dvaja americkí zákonodarcovia v júli predstavili návrh zákona na uvalenie nových sankcií proti Asadovi, pričom jeden z nich prezidenta nazval „medzinárodným drogovým kráľom“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v júni zverejnila stratégiu na „narušenie, oslabenie a rozklad ilegálnych sietí spojených s režimom Asada“ tak, ako to stanovuje „Zákon o captagone“ z roku 2022.

Asad minulý týždeň vyhlásil, že podmienkami pre akýkoľvek pokrok v boji proti captagonu alebo pre návrat sýrskych utečencov do vlasti sú odstránenie európskych a amerických sankcií voči Sýrii a financovanie obnovy ekonomiky.

„Asadovci vytvoria problém a potom sa stavajú do pozície jediných, ktorí ho môžu vyriešiť,“ vysvetlil bývalý francúzsky veľvyslanec v Sýrii Michel Duclos.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ľahká dostupnosť drog v Európe rastie, pribúdajú nové psychoaktívne látky