Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána sa rozhodla nakupovať plyn z Ruska namiesto energetických trhov, pretože považuje za bezpečnejšie obchodovať so spoľahlivým partnerom. Maďarský ľavicový denník Népszava upozornil, že pre krajinu nie je tento obchod výhodný. Dôvodom je, že súčasná platná zmluva o nákupe plynu z Ruska bola podpísaná v roku 2021, teda na začiatku európskej krízy cien energií.
Maďarsko podpísalo zmluvu o nákupe plynu s Ruskom v októbri 2021. Oficiálne sa na nej podieľali dve štátne spoločnosti, ruský Gazprom a maďarský MVM, ale je všeobecne známe, že podmienky boli dohodnuté na najvyšších politických úrovniach, uviedol denník.
Predávajú plyn s prirážkou
Zmluva nebola zverejnená s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Vláda len zdôraznila, že nová zmluva je oveľa lepšia ako tá podpísaná v roku 1995. Ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022, ešte pred inváziou, povedal, že Maďarsko dostáva ruský plyn za pätinu ceny na svetovom trhu. Denník Népszava tvrdí, že opak je pravdou. Podľa jej výpočtov Kremeľ k trhovej cene pridal dokonca 30 percent.
Maďarsko-ruská dohoda je založená na cenách plynu na Holandskej energetickej burze. V plynárenskom roku 2021 - 2022 krajina na dohode zarobila 810 miliónov eur, ale v roku 2023 sa situácia obrátila v dôsledku poklesu cien na svetovom trhu. V plynárenskom roku 2022-2023 tak krajina zaznamenala stratu 1,43 miliardy eur, upozornil portál dailynewshungary.com.
Maďarská vláda stále tvrdí, že ruský plyn je najlacnejší na trhu, ale toto tvrdenie nikdy nepodložila číslami.
Skryté obchodovanie s komoditou
Maďarsko v roku 2023 nakúpilo 6,6 miliardy metrov kubických plynu. To bolo o 51 percent viac ako v predchádzajúcom roku a najviac od roku 2018, keď krajina nakúpila 8,4 miliardy metrov kubických. Denník Népszava vyjadril podozrenie, že Maďarsko predáva veľké množstvo ruského plynu, hoci vláda ani kupujúci to neuvádzajú.