Dovolenkový pobyt v rezorte, ktorý sľubuje zvrátiť starnutie, nie je žiadnou novinkou. V 70. rokoch otvoril zosnulý švajčiarsky lekár Henri Chenot kúpele, kde klientom ponúkal možnosť „dobiť si mitochondrie“ prostredníctvom špeciálnej vegánskej detoxikačnej diéty. Dnes si jeho fanúšikovia môžu za necelých šesťtisíc dolárov rezervovať sedemdňový liečebný pobyt v stredisku Chenot Palace Weggis neďaleko Vierwaldstattského jazera.

Za rastúcu popularitu biohackingu môžu výskumy, ktoré tvrdia, že vedecké intervencie dokážu v kombinácii s úpravou životného štýlu spomaliť či dokonca zvrátiť starnutie organizmu. Wellness strediská preto v snahe speňažiť populárny trend pridali do portfólia kliniky vybavené rôznymi prístrojmi na predlžovanie života. V ich ponuke nechýbajú napríklad molekulárne testy na báze mediátorovej RNA, ktoré dokážu určiť nežiaducu génovú aktivitu vrátane oxidačného stresu, či hyperbarické kyslíkové komory na stimuláciu bunkovej obnovy.

Možno ale dovolenkovaním naozaj znížiť biologický vek? „Drahé troj- až sedemdňové liečebné procedúry môžu byť pre zdravie z krátkodobého hľadiska prospešné, no ich benefity nie sú na celý život,“ uviedla pre agentúru Bloomberg Emmaline Rasmussenová, hlavná výživová expertka v Centre pre zdravie a pohodu v kalifornskom hoteli Four Seasons. Lepšou dlhodobou stratégiou je podľa nej zmeniť existujúci životný štýl tak, aby ho človek vedel bez problémov dodržiavať každý deň.

Dovolenkové pobyty na klinikách propagujúcich dlhovekosť ale nemusia byť úplne na škodu. Vedec BJ Fogg zo Stanfordovej univerzity si myslí, že sú ideálnym prostredím na vzdelávanie. Aj týždeň totiž môže človeku stačiť na to, aby si osvojil nové zdravé návyky. Pridanou hodnotou týchto zariadení je prítomnosť expertov, ktorí vedia poskytnúť cennú spätnú väzbu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Dlhovekosť nie je problém, zázrak je dožiť sa jej v zdraví. Ultramoderné kliniky to sľubujú