Dopyt a inflácia spôsobujú vo väčšine obľúbených dovolenkových destinácií rast cien. Podľa cestovnej kancelárie Tip Travel dovolenky priemerne zdraželi o 15 percent. Preto sa môžu viac oplatiť krajiny, ktorých meny výraznejšie oslabili. Informovala o tom investičná platforma Portu.

Peniaze je možné ušetriť vďaka menovému kurzu napríklad v Česku. „Euro voči českej korune medziročne posilnilo o 5,1 percenta. Namiesto 23,7 koruny tak za jedno dostaneme 24,9 koruny. Ak rátame, že štvorčlenná rodina minie na týždňovej dovolenke 2 000 eur, dnes by ste za túto sumu dostali 49 840 korún. Minulý rok by to bolo iba 47 400 korún,“ uviedol analytik Portu Marek Malina.

Egyptská libra voči euru oslabila až o 54 percent a turecká líra o 28 percent. Práve v týchto krajinách však treba podľa platformy počítať s výrazným zvýšením cien, keďže inflácia v Turecku dosahovala počas posledného roka medziročné hodnoty od 38 do 75 percent a v Egypte od 28 do 38 percent.

Financie je však podľa platformy možné ušetriť na letenkách, pričom túto formu prepravy využíva 30 percent obyvateľov Slovenska. Portál Pelikán hovorí, že ich ceny v porovnaní s vlaňajškom klesli o pár percent. „V porovnaní s rokom 2019 je však priemerná cena spiatočnej letenky do Chorvátska aktuálne nižšia o necelých 40 percent. Do niektorých krajín sa dajú kúpiť letenky aj za akciové ceny už od 29 eur,“ dodala platforma.

Upozornila však na to, že pri výbere konkrétneho dátumu, napríklad na začiatku júla, je zháňanie lacných leteniek výzvou. V prípade letu do Benátok alebo Gdanska vychádza práve letecká doprava najdrahšie, a to vo výške 216 a 257 eur. Let z Viedne do Zadaru na začiatku júla vyjde na 149 eur a je porovnateľne drahý s cestou autom, ktorá by podľa platformy vyšla na 155 eur.

Ďalšie dôležité správy

Anse Source d'Argent beach La Digue Island Seychelles, a couple of men and women walking at the beach at a luxury vacation. a couple swimming in the turqouse colored ocean of La Digue
Neprehliadnite

Na letnú dovolenku Slováci najčastejšie minú do 800 eur