Čoraz viac spoločností sa rozhodlo zastaviť výrobu v zámorí – najmä v Číne – a vracajú sa do svojej domovskej krajiny. Pre tento jav sa už udomácnil aj pojem reshoring. Aktuálny trend potvrdzujú aj Chris Ball a Ian Whateley, ktorí riadia spoločnosť Advanced Chemical Etching (ACE) so sídlom v anglickom grófstve Shropshire. ACE vyrába kovové komponenty pre zákazníkov v leteckom, automobilovom, elektronickom a telekomunikačnom sektore.

Kniha objednávok sa firme výrazne rozširuje, píše BBC, pretože klienti čoraz viac prenášajú výrobu späť do Spojeného kráľovstva. „Nedávno sme zaznamenali nárast objednávok o 800-tisíc libier (936-tisíc eur), z toho asi 250- až 350-tisíc libier z reshoringu (293- až 410-tisíc eur),“ hovorí Ch. Ball. „Ďalšie sú v štádiu cenovej ponuky.“

Takzvaný offshoring sa začal v 90. rokoch, keď spoločnosti presúvali svoju výrobu do zahraničia. Častejšie odchádzali do Číny, kde boli stimuly od čínskej vlády štedré a pracovná sila lacná. Výsledkom bol rozkvet čínskej výroby a dlhý dodávateľský reťazec z Európy a Spojených štátov do Ázie a späť.

Časom však mzdy v Číne aj Indonézii vzrástli, zatiaľ čo vďaka zavádzaniu nových technológií potrebujú západné továrne čoraz menej zamestnancov, a preto sú lacnejšie. Tento trend podporuje aj zvyšujúca sa rýchlosť vývoja produktov. Telefóny, televízory, herné konzoly, takmer všetko sa neustále zlepšuje, mení a aktualizuje.

Ako vysvetľuje profesor Dennis Novy z Univerzity vo Warwicku, dnes je oveľa jednoduchšie vyrábať v kapitálovo náročnej továrni v Birminghame alebo Baltimore ako v Pekingu. „Výrobné cykly sa skracujú, produkty sa menia oveľa rýchlejšie a prístup k výrobcom a dodávateľom v miestnej oblasti vás robí oveľa flexibilnejšími, čo je naozaj dôležité,“ hovorí.

Potom je tu aj „faktor Amazon“ – všetci čoraz viac požadujeme naše nové produkty najneskôr zajtra. Ak sa vyrábajú blízko, je to jednoduché, ak sa vyrábajú na druhom konci sveta, je zrejmé, že dochádza k zdržaniu, alebo spoločnosť musí mať veľké zásoby tovaru v prípade objednávok, ktoré je potrebné vybaviť okamžite, konštatuje BBC.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 archív Peking - Na archívnej snímke z 11. decembra 2023 miestny obyvateľ si fotí smartfónom zasneženú vežu Zakázaného mesta v Pekingu. Stále viac čínskych vládnych agentúr a štátom podporovaných spoločností žiada od svojich zamestnancov, aby si do práce nenosili smartfóny značky Apple a ďalšie podobné zahraničné zariadenia.  Čínska vláda sa už vyše desať rokov usiluje o zníženie závislosti od zahraničných technológií. Od spoločností prepojených so štátom, ako sú banky, žiada, aby používali
Neprehliadnite

Číňania sa vo veľkom zbavujú produktov Apple a Tesla. Na príkaz z najvyšších miest