Mnohí rodičia už pomocou aplikácii na sledovanie polohy roky monitorujú svoje deti. Zdá sa, že teraz sa karta obrátila, pretože čoraz viac mileniálov a príslušníkov generácie Z sa začína ich správaním inšpirovať.

Pre niektoré rodiny je sledovanie polohy pomocou aplikácií ako Find My od Applu či Life360 bežnou súčasťou života. Považujú to za zábavný spôsob, ako ostať v kontakte a zároveň jeden druhého chrániť. Keď sa však rodinné vzťahy zhoršia alebo k sledovaniu dochádza bez súhlasu danej osoby, zdieľanie polohy môže rýchlo prerásť do narušovania súkromia, ktoré sa nemusí stretnúť s pochopením.

Väčšina ľudí sa cíti oveľa pokojnejšie, keď môže sledovať polohu rodinných príslušníkov a dohliadať tak na ich bezpečie. V prípade akejkoľvek núdze totiž dokážu okamžite reagovať a možno im tým zachrániť život. Obzvlášť mileniáli, ktorých rodičia dnes majú od 60 do 70 rokov, si sledovanie polohy nevedia vynachváliť. Vhod príde napríklad vtedy, keď si rodičia odskočia na dovolenku do cudzej krajiny, ktorej jazyk neovládajú, pretože nikdy nevedia, kedy budú potrebovať pomoc. „Tak nejak sme si vymenili role. Teraz som ako keby rodičom ja,“ prezradila 37-ročná Stephiney Foleyová, ktorá takisto monitoruje svojich rodičov.

Nie všetci dospelí dnes súhlasia s tým, že ich rodičia v detstve sledovali. Takzvaná „helikoptérová výchova“ môže v deťoch podľa klinickej psychologičky Kanchi Wijesekeraovej vyvolať pocit, že im rodič nedôveruje. To môže do ich vzťahu vniesť ďalšie napätie, a to najmä v čase dospievania, keď si deti budujú zdravé hranice. Pojem „helikoptérový rodič“ označuje matky a otcov, ktorí sú nadmerne ochranárski, neustále svoje deti kontrolujú a zasahujú do ich života a rozhodnutí.

Názor na sledovanie polohy možno ovplyvniť dôverou a komunikáciou. „Ak majú rodičia a deti veľmi blízky vzťah, toto správanie bude v ich očiach vychádzať z dobrého úmyslu. Nebudú ho chápať ako znak nedôvery a snahu kontrolovať ich rozhodnutia,“ vysvetlila Wijesekeraová. Deti nemusia kontrolovanie polohy považovať za negatívnu skúsenosť, ak majú pocit, že im rodičia dôverujú.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Rodičia by deťom mali pri hre nechať voľnú ruku. Z hľadiska rozvoja to má mnoho pozitív