Marcel Fratzscher, prezident berlínskeho inštitútu DIW, ktorý radí vláde najväčšej európskej ekonomiky v oblasti makroekonomickej politiky, uviedol, že vojna na Ukrajine by mohla ovplyvniť nemeckú ekonomiku až do roku 2025. V tomto roku Nemecko očakáva, že sa zbaví všetkej závislosti od ruského plynu. Nakoľko Nemecko dlhé roky prosperovalo aj vďaka spoľahlivým dodávkam lacného ruského plynu, po napadnutí Ukrajiny Ruskou federáciou začalo rýchlo pripravovať plán „preorientovania sa“.

„Vojna na Ukrajine spôsobila nemeckej ekonomike obrovské škody," povedal M.Fratzscher v rozhovore a dodal, že zo 4,5-percentného hospodárskeho rastu, ktorý očakával na začiatku roka, v skutočnosti krajina dosiahne možno len 1,5 percenta. Zároveň však dodal, že ani v týchto neľahkých časoch nevidí akékoľvek dôvody na znižovanie alebo obmedzovanie miezd.

Nič nenaznačuje tomu, že by mohla vzniknúť mzdová špirála

Tohtoročný odhadovaný rast miezd na úrovni 4,5 percenta je výrazne nižší ako inflácia, ktorá dosahuje úroveň približne 8 percent. "Ani v nasledujúcich rokoch nevidím žiadne známky toho, že by sme sa dostali do mzdovej špirály," dodal M.Fratzscher.

Tento pojem predstavuje situáciu, kedy rastúce mzdy zvyšujú disponibilný príjem, zvyšujú dopyt po tovare a spôsobujú tak rast cien. Inými slovami, špirála mzdových cien popisuje večný cyklus, pri ktorom rastúce mzdy vytvárajú rastúce ceny a naopak. Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu von? Centrálna banka krajiny môže na potlačenie špirály miezd a cien použiť menovú politiku, úrokové sadzby, povinné minimálne rezervy alebo operácie na voľnom trhu.

Ďalšie dôležité správy