Celosvetový dopyt po energiách sa bude do roku 2050 zvyšovať rýchlejšie ako tempo rastu populácie. To je v rozpore s prognózami, podľa ktorých dopyt dosiahne vrchol v tomto desaťročí, povedal v utorok na každoročnej konferencii CERAWeek, ktorá sa v týchto dňoch koná v Houstone, šéf kuvajtskej štátnej ropnej spoločnosti Kuwait Petroleum Corporation (KPC) šejk Naváf Sabah. Informoval o tom server CNBC.
„Svetová populácia sa do roku 2050 zvýši asi o 25 percent, ale dopyt po energii porastie rýchlejšie,“ reagoval Sabah na otázku, či dopyt dosiahne vrchol do roku 2030. „To znamená, že budeme pre svetovú populáciu potrebovať väčšiu energetickú intenzitu,“ poznamenal. Tri štvrte miliardy ľudí v rozvojovom svete nemajú elektrinu a takmer 2,5 miliardy ľudí nemá podľa neho podmienky na to, aby varili v čistom prostredí.
„To sa bude musieť zmeniť. Globálny juh bude v budúcnosti tvoriť veľkú časť dopytu po energii,“ dodal šéf spoločnosti KPC. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v októbri predpovedala, že dopyt po rope, uhlí a zemnom plyne dosiahne vrchol pred koncom tohto desaťročia. V celosvetovom energetickom mixe budú podľa nej väčšiu úlohu hrať čisté energetické technológie. Táto prognóza sa počas diskusií na konferencii CERAWeek stala predmetom sporu.
Generálny riaditeľ saudskoarabskej štátnej ropnej skupiny Saudi Aramco Amín Násir v pondelok povedal, že projekcia vrcholu dopytu po rope v tomto desaťročí sa príliš sústredí na dopyt v Spojených štátoch a v Európe a mala by sa viac zamerať na situáciu v rozvíjajúcich sa krajinách. Tie podľa neho budú motorom budúceho rastu dopytu po rope a plyne, píše server CNBC.
Súčasná stratégia energetickej transformácie zlyháva a potrebuje reset, konštatoval Násir. Mnoho alternatívnych zdrojov energie je v súčasnosti pre väčšinu ľudí na celom svete nedostupných, dodal. Pripomenul tiež, že veterná a slnečná energia sa teraz na globálnych dodávkach energie podieľa menej ako štyrmi percentami, zatiaľ čo podiel fosílnych palív v tomto storočí klesol iba mierne, a to z 83 na 80 percent. Svet by podľa neho mal prestať snívať o postupnom odchode od ropy a plynu.