Slovensko má jeden z najnižších počtov domácností, ktoré tvorí osamelý rodič s dieťaťom alebo deťmi, majú zhruba deväťpercentný podiel na všetkých domácnostiach. Ich životné podmienky sú však jedny z najhorších, prihoršila im aj pandémia nového koronavírusu. Vyplýva to z analýzy Lenky Buchlákovej z FinGO.sk.

Míňajte menej za veci
Neprehliadnite

Najmenej z výplaty ostáva osamelým rodičom a väčším rodinám. Chyby robíme aj pri míňaní peňazí

Údaje Eurostatu ukazujú, že vlani bolo v 27 krajinách Európskej únie (EÚ) takmer 200 miliónov domácností, z ktorých 29 percent mali deti žijúce s nimi. Asi 14 percent domácností s deťmi (7,8 milióna) tvorili osamelí rodičia, na celkovom počte domácností tvorili takéto rodiny štvorpercentný podiel.

Na Slovensku ich je deväť percent, čo je zhruba 58-tisíc rodín. Dáta z Eurostatu tiež hovoria, že tejto skupine ľudí vlani klesli príjmy zhruba o desať percent.

Slobodné matky sú najohrozenejšie

,,Najmä slobodné matky patria u nás do najohrozenejšej skupiny. V prípade, že sa naskytne nečakaná finančná situácia alebo finančné výdavky, len malá skupina žien dokáže utiahnuť mesačné výdavky, ak majú malé dieťa, ktoré sa pokladá z pohľadu financií za najnáročnejšie," okomentovala Buchláková s tým, že mnohé takéto rodiny sa tak ocitajú na hranici chudoby. Osamelých otcov s dieťaťom z celkového počtu takýchto rodín je okolo desiatich percent.

,,Evidujeme čoraz viac slobodných rodičov, ktorí sa aj v dôsledku pandémie prepadávajú do chudoby. Ide najmä o domácnosti na východe a strede Slovenska," podotkla Buchláková a dodala, že celkovo najväčší počet chudobných ľudí je v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.

Problémom sú nečakané situácie

Údaje zo Štatistického úradu (ŠÚ) SR a Eurostatu naznačujú, že nadpolovičná väčšina (57 percent) domácností s osamelým rodičom má problém čeliť nečakaným situáciám ako sú oprava práčky, dlhodobejšia PN, strata zamestnania. Pätina takýchto rodín má nedoplatky za energie a desatina si nemôže dovoliť počítač.

Na snímke vľavo predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) počas vyhlásenia pre média po skončení 10. rokovania vlády SR 12. mája 2021 v Bratislave. Koalícia predstavila vlastný návrh pomoci rodinám. Oznámila to na tlačovej konferencii počas stredajšieho rokovania vlády. Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyhlásil, že rodiny v núdzi dostanú 333 eur na jedno dieťa. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Príspevok 333 eur na dieťa nemožno klasifikovať ako rómsku tému, tvrdí sociologička

Buchláková na porovnanie dodala, že podiel domácností s osamelým rodičom sa v jednotlivých krajinách EÚ líši. Najväčšie podiely sú vo Švédsku (34 percent), Dánsku (29 percent), Estónsku (28 percent), Lotyšsku a Litve (obe 25 percent) či vo Francúzsku (21 percent).

Naopak, lepšie než Slovensko sú na tom Chorvátsko (5 percent), Rumunsko (7 percent) či Fínsko (8 percent). Zhruba rovnaké podiely ako Slovensko majú Grécko, Malta, Poľsko, Španielsko a Slovinsko.