Americký dolár v utorok oslabuje voči košu popredných svetových mien. Môže za to správa o nečakanom raste výrobných cien v USA za apríl. To naznačuje, že inflácia v Spojených štátoch zostáva na začiatku druhého štvrťroka vysoká. Okolo 17:35 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,2 percenta na 105,04 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,3 percenta na 1,0820 dolára. Dolár k jenu rástol o 0,2 percenta na 156,49 jenu. Euro si voči jenu pripisovalo pol percenta a obchodovalo sa za 169,28 jenu.
Výrobné ceny v USA v apríli stúpli o 0,5 percenta, keď v marci po revízii klesli o 0,1 percenta, uviedlo ministerstvo práce. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali zvýšenie cien o 0,3 percenta. Medziročná inflácia podľa očakávania predstavovala 2,2 percenta, zrýchlila tak z marcových 1,8 percenta. Správa amerického ministerstva práce tiež ukázala, že veľkoobchodné ceny tovaru minulý mesiac silne rástli, hoci náklady na potraviny klesli.
Obchodníci po tejto správe zhoršili svoje očakávania, že Fed v septembri zníži svoje úrokové sadzby. Údaje o výrobnej inflácii, ktoré môžu byť značne kolísavé, prichádzajú deň pred zverejnením dôležitej správy o vývoji spotrebiteľských cien za apríl. Táto správa by mala poskytnúť lepšiu predstavu o tom, ako rýchlo by mohol Fed znižovať úrokové sadzby. Stratég firmy Macquarie Tierry Wizman upozornil, že zatiaľ nie je isté, že inflácia spomaľuje. Podľa neho Fed vzhľadom na súčasné správy o inflácii možno tento rok úroky vôbec nezníži, a ak áno, tak raz a koncom roka.
Šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že správa o výrobných cenách bola skôr „zmiešaná“ ako „horúca“, aj keď boli údaje za apríl vyššie, než sa odhadovalo. Dodal, že by Fedu mohlo trvať dlhšie, ako sa očakávalo, než sa mu podarí znížiť infláciu, ale podarí sa ju dostať späť na dve percentá. Analytici očakávajú, že stredajšia správa ukáže, že spotrebiteľské ceny v USA v apríli medzimesačne stúpli o 0,3 percenta. V marci sa zvýšili o 0,4 percenta.
Obchodníci tiež pozorne sledujú kurz jenu, ktorý sa dostal na úroveň zo začiatku mája, kedy zrejme japonské úrady intervenovali. Japonské ministerstvo financií je podozrivé z intervencií na menovom trhu na prelome apríla a mája po tom, čo jen klesol k doláru na 34-ročné minimum 160,245 jenu. Trhy však zatiaľ nie sú naklonené rastu japonskej meny vzhľadom na obrovský rozdiel medzi mimoriadne nízkymi úrokovými sadzbami v Japonsku a v ostatných veľkých ekonomikách.