Zhruba dvadsať pacientov každý týždeň navštevuje nemocnicu v dánskom Frederiksbergu. Do malej vyhradenej miestnosti vždy vstupujú so zaviazanými očami a slúchadlami s hudbou, ktoré si neskladajú dovtedy, kým im sestrička do tela nevpichne požadovaný liek. Môžu tak len dúfať, že naozaj dostali revolučný liek na chudnutie Wegovy.
Pacienti sa v dánskej nemocnici nesnažia zbaviť kíl navyše, ale závislosti od alkoholu. Vedci v Spojených štátoch a Dánsku začali tento rok skúmať, či je injekciami Wegovy možné liečiť alkoholizmus. Liečivo od dánskej farmaceutickej firmy Novo Nordisk patrí do skupiny agonistov glp-1 receptorov a pôvodne je určené na liečbu cukrovky. Vo svete sa ale preslávilo najmä ako zázračný liek na chudnutie, píše agentúra Bloomberg.
Nezáujem firiem
Vedci sa snažia posúvať hranice využitia agonistov glp-1 receptorov. Ich účinnosť testujú na širokej škále ochorení od Alzeheimerovej choroby po spánkovú apnoe. Novo Nordisk sa ale od štúdií zameraných na liečbu alkoholizmu v súvislosti s injekciami Wegovy dištancuje, aj keď jedna z nich prebieha v jej rodnom Dánsku. Firma svoj produkt miestnym vedcom poskytnúť odmietla. Rovnaký postoj zaujala aj spoločnosť Eli Lilly & Co vyrábajúca konkurenčný produkt Mounjaro.
Neochota veľkých farmaceutických firiem podčiarkuje, prečo za posledných takmer dvadsať rokov nedošlo k schváleniu žiadneho nového lieku proti závislosti od alkoholu. Obchodný potenciál týchto liekov je totiž neistý a plný rizík.
Lieky proti alkoholizmu nebývajú veľmi ziskové, podotkol klinický psychológ a profesor na lekárskej fakulte UNC v Severnej Karolíne Christian Hendershot. Podľa neho boli v Spojených štátoch za posledných 70 rokov schválené len tri nové lieky určené na liečbu alkoholizmu. V prípade cukrovky ich bolo zhruba 40 až 50.
Na celý život?
Pacienti už od prvého uvedenia antagonistov glp-1 na trh pred vyše desiatimi rokmi hlásili doktorom menšiu túžbu po alkohole. V rámci štúdií na zvieratách vedci preukázali, že tieto lieky vedú k zníženiu užívania alkoholu, kokaínu, amfetamínov a nikotínu, ako aj zníženiu príjmu potravy.
Ďalšou nezodpovedanou otázkou je, či je Wegovy a jemu podobné lieky možné v prípade liečby alkoholizmu užívať krátkodobo. Existuje šanca, že ich pacienti budú musieť brať až do konca života ako pri cukrovke a obezite. Vedci zatiaľ netušia, či sa pacientom chuť na alkohol vráti hneď, ako prestanú nádejné lieky užívať.