Európska únia zareaguje na iránsku dodávku balistických rakiet Rusku novými, výraznými sankciami. Uviedol to šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, podľa ktorého vyhláseniu Teherán pomáha pokračovať Rusku v agresii na Ukrajine a bezprostredne ohrozil bezpečnosť v Európe. Francúzsko si pre dodávku, ktorú Teherán popiera, predvolalo iránskeho chargé d ' affaires.
Zbrane použije proti Ukrajine
Americký minister zahraničia Antony Blinken v utorok oznámil, že Rusko od Iránu dostalo balistické rakety a v nasledujúcich týždňoch ich použije proti Ukrajine. Zopakoval tak skôr zverejnenú informáciu amerických tajných služieb.
Irán potom odmietol, že by Rusku dodával balistické rakety určené na nasadenie proti Ukrajine, Moskva to však priamo nepoprela.
„Tento transfer je priamym ohrozením bezpečnosti v Európe a predstavuje podstatnú materiálnu eskaláciu,“ uviedol Josep Borrell vo vyhlásení. Pripomenul v ňom, že Teherán doteraz Moskve dodával drony a muníciu.
Sankcie zasiahnu mnohé subjekty
EÚ podľa Josepa Borrella v reakcii na krok Iránu prijme nové sankcie, ktoré zasiahnu „jedincov aj subjekty zapojené do iránskych programov balistických rakiet a dronov“.
Únia za doterajšiu iránsku vojenskú podporu Ruska potrestala už mnoho činiteľov alebo organizácií. Na sankčnom zozname je okrem iného iránsky minister obrany Mohammad Rezá Aštíání, veliteľ Islamských revolučných gárd či Iránska organizácia leteckého priemyslu. Sankcie spočívajú v zmrazení majetku v EÚ a v zákaze vstupu na územie únie.
USA už konali
Spojené štáty už tento týždeň v reakcii na dodávku rakiet uvalili nové sankcie na Irán a Rusko. Odvetné opatrenia sa týkajú leteckej spoločnosti Iran Air, šiestich iránskych spoločností vyrábajúcich bezpilotné lietadlá a balistické rakety, niekoľkých ich zamestnancov a manažérov a niekoľkých ruských lodí. Washington a jeho spojenci zakážu lety Iran Air na svoje územie.