Európski výrobcovia plastov čelia výraznému poklesu produkcie, čo vedie k zatváraniu tovární a prehlbovaniu závislosti od lacnejších materiálov zo zahraničia. Produkcia plastov v Európe klesla v roku 2023 o 8,3 percenta, vyplýva z údajov, ktoré zverejnila asociácia Plastics Europe. Pokles postihol aj mechanickú recykláciu plastov, čo je najbežnejšia forma recyklácie v Európe. Tá sa znížila prvýkrát od roku 2018, čo podľa Plastics Europe súvisí so slabnúcim dopytom.

„Tento pokles je hlbší, než sa očakávalo,“ uviedla výkonná riaditeľka Plastics Europe Virginia Janssensová, pričom varovala pred rizikom „deindustrializácie v Európe“, ktoré by mohlo zvýšiť závislosť od „menej udržateľných dovozov“. Najväčším európskym producentom plastov je Nemecko. Informuje o tom Financial Times.

Kým európska produkcia sa zmenšuje, globálny trh rástol v roku 2023 o 3,4 percenta. Tento nárast podporili krajiny ako Čína a Spojené štáty, ktoré výrazne rozšírili kapacity výroby plastov. Čína bola zodpovedná až za 60 percent globálneho nárastu petrochemických kapacít, uvádza S&P Global.

Podiel európskeho plastového priemyslu na globálnom trhu sa znížil z 28 percent v roku 2006 na 12 percent v minulom roku. Tento prepad odráža tlak kombinácie vysokých nákladov na energie, prísnych regulácií a lacnejšej výroby v zahraničí.

Na snímke odpad v areáli zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) Košice – Barca po brífingu k téme priemyselných odpadov, dopytu priemyslu po spracovateľských kapacitách a (ne)dostupnosti zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov v Košiciach-Barci, 17. apríla 2024. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Mestské skládky ukrývajú veľa zlata. Nálezy sú výnosnejšie než ponúkajú prírodné ložiská

Ambiciózne klimatické ciele, ktoré si stanovila Európska komisia počas predchádzajúceho funkčného obdobia, priniesli vlnu regulácií, ktoré podľa firiem brzdia rast. V správe o konkurencieschopnosti Európy, publikovanej v septembri, bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi označil za hlavné príčiny slabého hospodárskeho rastu vysoké ceny energií, „reštriktívne“ regulácie a lacnejšiu výrobu mimo Európy.

Energetické giganty ako ExxonMobil a chemické spoločnosti Sabic už tento rok oznámili uzavretie petrochemických závodov v Európe. Podobné kroky zvažujú aj spoločnosti LyondellBasell, Versalis a Trinseo.

Generálny riaditeľ divízie Ineos na výrobu olefínov a polymérov Rob Ingram označil administratívnu záťaž a regulácie v Európe za „sebapoškodzovanie“. „Bez nových investícií v Európe nebudeme schopní financovať prechod na udržateľnejšiu produkciu,“ uviedol.

Aerial,View,Of,Coal,Power,Plant,High,Pipes,With,Black
Neprehliadnite

Klimatické zmeny zasiahnu globálnu ekonomiku viac, než sa pôvodne očakávalo

„Veľa našich konkurentov už zavrelo prevádzky alebo oznámilo ich strategické prehodnotenie,“ dodal R. Ingram. Ak sa európske firmy stiahnu, prechod na zelenšiu výrobu môže byť ohrozený.

Hoci dopyt po nových plastoch v Európe pretrváva, investície do nových kapacít smerujú najmä do USA a Ázie. „Namiesto toho, aby sa plasty vyrábali v Európe, kde máme prísne environmentálne normy, tieto materiály môžu byť produkované inde alebo prepravované na veľké vzdialenosti, aby sa tu spotrebovali,“ zdôraznil R. Ingram. „To je úplne kontraproduktívne.“

Ďalšie dôležité správy

Economic crisis concept, businessman with falling financial graph chart due to global recession. Stock market crash, inflation, financial crisis, Falling income in GDP, capital reduction
Neprehliadnite

Stredná a východná Európa doplácajú na ekonomické spomalenie Nemecka