Španielka Maria Branyasová prežila zemetrasenia, vojnu, mor a požiar. Dnes má 116 rokov a stále je veľmi čulá. Má zdravú myseľ, silné srdce a na sociálnej sieti X používateľom pravidelne poskytuje rady, ako sa dožiť o niekoľko desiatok rokov viac, píše The Guardian.

Poriadok, pokoj, dobré vzťahy s rodinou a priateľmi, kontakt s prírodou, emocionálna stabilita, žiadne starosti, žiadne výčitky, veľa pozitívneho myslenia a vyhýbanie sa toxickým ľuďom – to je jej recept na storočnicu. Svoju rolu však určite zohrali aj biely jogurt, gény a trocha šťastia.

Cena za dlhovekosť

Branyasová súhlasila s tým, že doktorovi Manelovi Estellerovi pomôže s výskumom. Ten sa snaží prísť na to, prečo Španielkin biologický vek nezodpovedá tomu chronologickému. Jeanne Calmentová, ktorá zomrela vo veku 122 rokov, odporúčala do denného režimu zaradiť pohár portského vína, čokoládu a cigarety.  

Deväťdesiatka síce ešte nie je nových päťdesiat, no počet ľudí, ktorí prekročia hranicu sto rokov, stále rastie. Mnohí sa pritom tešia dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Podľa odhadov OSN sa do roku 1995 dožilo stovky 95-tisíc ľudí. Do roku 2100 ich má byť viac než 20 miliónov.

Zdá sa, že predlžovanie života je najnovšou obsesiou miliardárov v strednom veku, ktorí v mene vedy podstupujú ľadové kúpele, dodržiavajú prísne diéty, užívajú rôzne vitamíny a trávia hodiny v posilňovni. Ich cieľom je dosiahnuť jediné – zastaviť starnutie buniek a ostať navždy mladý ako Peter Pan. Stojí však takýto nekonečný život plný obmedzení za to?

Na Calmentovej a Branyasovej je zaujímavé práve to, že sa im podarilo dožiť stovky aj bez toho, aby sa trestali prísnymi režimami. Práca vedcov, ktorí sa snažia geneticky zvrátiť degeneratívne aspekty starnutia, je dôležitá, no rovnakú pozornosť by mali venovať aj skúmaniu toho, ako sa naučiť žiť dobrým životom, kým nie je príliš neskoro.

Kľúč k zdravej starobe

Jedna z najdlhšie prebiehajúcich štúdií mužského vývoja, ktorá sa začala v roku 1938, prináša nádej tým, ktorí pred sebou majú ešte niekoľko desaťročí. Nie sláva, úspech, spoločenské postavenie, IQ, gény či peniaze, ale blízke vzťahy sú najlepším predpokladom pre dlhý život.

Štúdia odhalila, že kľúčom k starobe v zdraví sú empatia, optimizmus, cvičenie, neustále vzdelávanie sa a vyhýbanie sa alkoholu a tabaku.

Ďalšie dôležité správy

Žijete si na vysokej nohe? Podľa vedcov to len prospeje.
Neprehliadnite

Expert na dlhovekosť už roky spomaľuje starnutie tým istým výživovým doplnkom