Návštevu lekára možno pacienti o pár rokov absolvujú aj s vlastným digitálnym dvojčaťom, ktoré bude virtuálnou napodobeninou jeho tela. Doktori si ho budú môcť prehliadať na obrazovkách počítačov či tabletov a zaznamenávať doň údaje o zdravotnom stave. To im umožní stanovovať oveľa presnejšie diagnózy a predpisovať vhodnejšie spôsoby liečby, informuje The Economist.
Znie to ako zo sci-fi filmu, no táto myšlienka sa môže v dohľadnej budúcnosti stať realitou. Vedci z Londýnskej univerzity už na testovanie vhodných liečebných postupov pri fibrilácii predsiení srdca využívajú virtuálne modely sŕdc jednotlivých pacientov. Vykonávať takéto pokusy na skutočných orgánoch by totiž bolo až príliš riskantné. Keďže vedci pracujú aj na digitalizácii iných orgánov, je pravdepodobné, že časom tieto modely zlúčia dokopy, aby dostali virtuálny obraz celého tela.
Digitálni dvojníci už našli využitie aj v iných oblastiach vrátane automobilového priemyslu, dopravy či logistiky. Letecké firmy ich používajú napríklad na monitorovanie stavu motorov lietadiel. Amazon zas na simuláciu dodávateľských reťazcov, čo mu umožňuje predpovedať predaje niekoľko rokov dopredu. Automobilky pomocou virtuálnych modelov simulujú testovacie jazdy a nehody, čím dokážu výrazne skrátiť vývoj nových vozidiel.
Rozvoj digitálnych dvojčiat urýchlil príchod umelej inteligencie, ktorá im umožňuje lepšie predpovedať správanie ich fyzických náprotivkov. Tieto modely sa dokážu na základe prijímaných údajov aktualizovať a optimalizovať činnosť hmotných dvojčiat v reálnom svete.