Krajina za použitia expertízy v oblasti technológií zhromažďuje podporu zo Sillicon Valley s cieľom podkopať svojho nepriateľa. Mykhailo Fedorov, ukrajinský minister pre digitalizáciu, je na čele tohto útoku, no niektoré z jeho taktík sa ukázali byť spornými, píše BBC.
Digitálna vojna
Najmladší ukrajinský minister vedie zo svojho tajného podzemného úkrytu v Kyjeve voči Rusku digitálnu vojnu.
Za použitia svojej uprednostňovanej zbrane – sociálnych sietí – vyzýva M. Fedorov výkonných riaditeľov veľkých spoločností, aby prerušili vzťahy s Moskvou. Urobil takisto bezprecedentný krok a založil dobrovoľnícku „IT armádu Ukrajiny“ s cieľom vyvolať kybernetické útoky na „nepriateľa“.
Na nadnárodné spoločnosti vyvolal tlak, aby bojkotovali Rusko. Spoločnosti Apple, Google, Meta, Twitter, YouTube, Microsoft, Sony, Oracle či ostatní technologickí giganti od vlády obdržali oficiálne listy.
Fedorov tieto listy a niektoré odpovede následne uverejňuje na sociálnych sieťach, aby si ich mohol pozrieť celý svet.
Výzva platí aj pre zmenárne kryptomien
Nie je možné potvrdiť, či tieto jeho kroky ovplyvnili konanie týchto spoločností, no väčšina z nich v priebehu nasledujúcich dní zmenila svoju politiku voči Rusku. Išlo buď o zastavenie predaja svojich produktov na ruskom trhu alebo o pozastavenie činnosti.
Spoločnosť PayPal v sobotu prostredníctvom Twitteru oznámila, že v Rusku pozastavuje poskytovanie svojich služieb, ešte skôr, ako o tom informovali média. Rovnako tak urobili aj spoločnosti Samsung a Nvidia, ktoré informovali o tom, že s Ruskom pozastavujú všetky obchody. Bol to M. Fedorov, kto ich k tomu prostredníctvom sociálnych sietí vyzval.
We received a letter from @Dan_Schulman, CEO PayPal. So now it’s official: PayPal shuts down its services in Russia citing Ukraine aggression. Thank you @PayPal for your supporting! Hope that soon you will open it in for 🇺🇦 pic.twitter.com/RaJxEMSLQe
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 5, 2022
Fedorov takisto vyzýva zmenárne kryptomien, aby zmrazili účty všetkým obyvateľom Ruska. Podľa výkonného riaditeľa platformy Binance by tento krok bol v rozpore s tým, prečo krypto vôbec existuje.
Jeden z twitterových príspevkov M. Fedorovova, ktorý adresoval Elonovi Muskovi, priniesol výsledky, keď známy miliardár v priebehu 48 hodín upravil konšteláciu satelitov Starlink a na Ukrajinu poslal kamión plný terminálov Starlink.
Thanks 🙏 https://t.co/eWTKXCBXlG
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 3, 2022
Táto služba je potenciálnym záchranným lanom pre vládu v prípade, že dôjde k zničeniu alebo poručeniu internetových alebo telekomunikačných sietí. E. Musk však varoval, že satelity by sa mohli stať cieľom ruských rakiet a mali by sa používať opatrne.
M. Fedorov, ktorý má naprieč platformami Twitter, Facebook, Instagram a Telegram viac než pol milióna sledovateľov, používa tieto siete na to, aby do sveta dostal svoje správy. Väčšinou sa na internete vyjadruje po ukrajinsky, no na Twitteri sa prepol do angličtiny, keďže tu majú jeho slová najväčší dopad.
„Twitter sa stal účinným nástrojom, ktorý používame na boj s ruskou agresiou. Je to náš inteligentný a mierumilovný nástroj na zničenie ruského hospodárstva.“ povedal M. Fedorov.
IT armáda Ukrajiny
Ministerstvo spustilo „IT armádu Ukrajiny“, ktorá pozostáva z tisícov hackerov z celého sveta, ktorí sa pridali dobrovoľne. Tento krok vyvolal vlnu obáv, no zástupca predsedu Štátnej služby v oblasti špeciálnej komunikácie toto rozhodnutie obhajuje.
Víta nelegálne kybernetické útoky na Rusko od všetkých skupín vrátane kolektívu Anonymous, pretože poriadok sveta sa 24. februára, keď začala invázia, zmenil.
Ľudia sympatizujúci s Ruskom takisto vykonávajú kybernetické útoky voči Ukrajine, no zdá sa, že Rusko je na tom v tomto smere horšie. Z nejasných dôvodov vojenskí hackeri Ruska zatiaľ v tomto boji nezohrali významnú úlohu.