V súčasnosti diamanty nepatria medzi obľúbené kamene investorov, keďže v posledných mesiacoch stratili na hodnote. Vo februári minulého roka dosiahli ceny diamantov rekordnú hodnotu, odvtedy však už klesli o 18 percent. Od začiatku roka klesli o 6,5 percenta, ukazuje globálny index cien surových diamantov. Ich hodnota bude pravdepodobne naďalej klesať, varujú analytici.
Riaditeľ spoločnosti Diamond Analytics Paul Zimnisky uviedol, že prírodný diamant s hmotnosťou jedného karátu a mierne lepšou kvalitou ako priemer stál pred rokom 6 700 dolárov. Dnes sa ten istý kameň predáva za 5 300 dolárov.
Záujem o diamanty vzrástol cez pandémiu
Cena diamantov spolu s ďalšími šperkami vzrástla počas pandémie. „Spotrebitelia boli pripravení míňať,“ uviedla poradenská spoločnosť Bain & Company.
Keď ľudia nemohli cestovať alebo sa stravovať, všetky tieto prebytočné peniaze išli do luxusného tovaru a šperkov, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Angara Jewelry Ankur Daga. Keď sa ekonomika začala opäť otvárať, ceny diamantov začali klesať a došlo k prudkému poklesu, dodal.
Umelé verzus prírodné diamanty
Podľa analytikov k poklesu cien prispieva aj konkurencia umelých diamantov, pomalšie oživenie čínskeho hospodárstva a neistý makroekonomický výhľad.
Edahn Golan, riaditeľ analytickej spoločnosti Edahn Golan Diamond Research & Data, poukázal na to, že čoraz viac spotrebiteľov sa obracia k umelým diamantom. „Podiel predaja umelých diamantov v porovnaní s prírodnými diamantmi sa zvyšuje. V roku 2020 to bolo len 2,4 percenta. V roku 2023 už dosiahne 9,3 percenta,“ povedal.
Syntetické diamanty sa vyrábajú pomocou extrémneho tlaku a tepla. Tento proces pripomína spôsob, akým sa prírodné diamanty tvoria v zemskej kôre. Chemicky, fyzikálne a opticky sú identické, považujú sa za ich dokonalú náhradu. Čo je však pre väčšinu dôležitejšie, sú oveľa lacnejšie. A čoraz viac ľudí im dáva prednosť pri výbere zásnubných prsteňov.
Ceny syntetických diamantov
Ceny syntetických diamantov klesajú. Za posledné tri roky klesli o 59 percent. „Pred tromi rokmi ste si mohli kúpiť umelý diamant so zľavou 20 až 30 percent z ceny podobného prírodného diamantu. Teraz je zľava 75 až 90 percent z ceny prírodných diamantov,“ povedal generálny riaditeľ Daga. Pripisuje to skutočnosti, že stroje sú čoraz efektívnejšie pri výrobe väčšieho množstva umelých diamantov.
Pokles cien by mohli zastaviť náklady na pracovnú silu. Tie stále rastú a sú veľmi dôležitou súčasťou výroby diamantov. Stredná fáza výroby diamantov, pred ich spracovaním na šperky, zahŕňa brúsenie a leštenie, čo je podľa spoločnosti Bain & Company najzložitejšia a najrozsiahlejšia časť hodnotového reťazca. Daga sa domnieva, že práve pre náklady na pracovnú silu sa cena diamantov po 25-percentnom poklese nezmení.