Takáto situácia tu ešte nikdy v histórii nebola. Cena ropy s najkratšou dodávkou sa prepadla do záporných hodnôt. Májový kontrakt ropy obchodovaný na newyorskej burze poklesol na mínus 40 dolárov za barel. Ten, kto by mohol ropu uskladniť, by kráľovsky zarobil.
Obchodovanie na trhu s ropou sa dostalo do doteraz nepoznaných problémov po tom, ako svet zasiahla pandémia koronavírusu. Pri zastavení cestovania sa odhaduje, že dopyt po rope klesol približne o tretinu, čo je viac ako 30 miliónov barelov ropy denne.
Nedávna dohoda krajín produkujúcich ropu o znížení produkcie o takmer desať miliónov barelov denne trhu s ropou pomôže iba z dlhodobého hľadiska. Nadbytok, ktorý je na trhu stále prítomný, tlačí cenu ropy nadol.
Strach z lietania či koniec biznis triedy. Ako sa zmení letectvo po nákaze
Kým európska ropa Brent iba postupne testuje svoje minimá zo začiatku apríla na úrovni približne 25 dolárov, americká ropa WTI klesá na nové viac ako 20-ročné minimá.
Ropa sa obchoduje pomocou futuritných kontraktov, ktoré majú rôznu exspiráciu. Hlavným kontraktom je v súčasnosti júnový kontrakt. Cena júnovej americkej ropy poklesla k úrovni 20 dolárov. Avšak omnoho horšie je na tom májový kontrakt, ktorého platnosť sa dnes končí. Práve jeho cena sa dostala do záporných hodnôt.
Obchodníci si stále myslia, že už v júni sa dopyt po rope prebudí a dokáže vymazať časť z nadmerných zásob. Avšak tí obchodníci, ktorí nakúpili májovú americkú ropu, majú obrovský problém – nemajú ju kam uskladniť ani komu predať.
Spojené štáty americké sa stali najväčším producentom ropy na svete. Pri súčasnom poklese dopytu nestíhajú dostatočne rýchlo uzatvárať kohútiky produkcie, čo spôsobuje hromadenie ropy na americkom kontinente. Plné sú zásobníky, rafinérie či tankery. Ropu nie je možné nikde uskladniť. Práve preto tí, ktorí tento týždeň dostanú fyzickú ropu, platia akúkoľvek cenu za to, aby sa jej zbavili.
Zlato sa vyťahuje na výslnie, pomáha mu depresia z koronavírusu
Situácia v Európe nie je tak dramatická ako v Spojených štátoch. Tam je cena ropy stabilná, aj keď nízka. Ropu Brent je možné z Európy stále dopraviť do Ázie či uskladniť v skladoch a tankeroch. Turbulenciami tak v súčasnosti trpí najmä americká produkcia.
Futuritné kontrakty s exspiráciou o rok sa obchodujú nad úrovňou 30 dolárov. A je jedno, či ide o európsku alebo americkú ropu. To je cena, ktorú trh predpokladá, že by mohla ropa najbližší rok dosahovať.
Skutočná hodnota ropy však bude závisieť najmä od toho, ako rýchlo sa uzdraví globálna ekonomika a ako rýchlo poklesne jej globálna produkcia, no najmä v USA. Pokiaľ sa bude ropa obchodovať okolo úrovne 20 dolárov za barel, hrozí, že mnoho menších amerických ťažiarov nemusí situáciu ustáť.