Deti s vysokou emocionálnou inteligenciou majú nástroje, ktorými dokážu riadiť svoje emócie a vzťahy tak, aby boli zdravé a bezpečné. Podľa expertiek na rodičovstvo Alyssy Blaskovej Campbellovej a Lauren Staublovej medzi ne patria sebavedomie, samoregulácia a motivácia. Ľudia však často prehliadajú dôležitosť empatie, píše portál CNBC.

Rodičia detí s vysokou emocionálnou inteligenciou im idú príkladom a rozvíjajú u detí empatiu prostredníctvom týchto štyroch zručností:

Chápanie rôznych perspektív

Brať na vedomie rôzne pohľady na tú istú situáciu neznamená mať rovnaký zážitok ako niekto iný alebo sa rozhodovať, či sú jeho pocity skutočné. Ak vám dieťa povie, že sa vo svetri necíti pohodlne, pretože ho na pokožke škriabe, treba jeho pocity zobrať na vedomie.

Úlohou rodiča nie je v tejto situácii presviedčať dieťa, že sveter je pohodlný a pripomínať mu, že ho na sebe nemá prvýkrát. Jeho úlohou je prijať rozdielny názor svojho potomka.

Nesúdenie pocitov

Nesúdiť pocity dieťaťa znamená vnímať jeho skúsenosť bez pocitov zaujatosti. Vyhýbajte sa frázam: „Nemusíš byť taký mrzutý. Je to len tričko. Môžeme ho vymeniť.“ Namiesto toho len zoberte na vedomie pocity dieťaťa a povedzte: „Si naozaj rozrušený z toho, že ten sveter je nepohodlný."

Rozpoznávanie emócií

Rozpoznávanie emócií spočíva v chápaní toho, čo dieťa prežíva, a nie prečo to tak je. Keď k vám dieťa príde a je viditeľne rozrušené, nahlas jeho pocity pomenujte. Potom si spomeňte na situáciu, keď ste sa cítili rovnako a podeľte sa s dieťaťom o svoju skúsenosť. Vďaka tomu im ukážete, že chápete, čo prežívajú.

Komunikovanie porozumenia

Je dôležité nesnažiť sa dieťa presviedčať, ako by sa v danej situácii malo cítiť, či snažiť sa jeho skúsenosť zľahčovať. Rovnako by sa rodičia mali správať aj k ostatným ľuďom, ktorí sú im blízki, pretože deti sú veľmi vnímavé na dianie okolo seba.

Empatia rodiča

Tajomstvo učenia empatie spočíva v tom, že ju rodičia sami preukážu. Je dôležité pochopiť, čo sa vám deti snažia svojím správaním povedať. Nepochybujte o tom, že sú dobrými ľuďmi a dovoľte im robiť chyby.

Ďalšie dôležité správy

Tvorili šťastnú rodinu, ale len navonok.
Neprehliadnite

Expertka z Harvardu pozná tajomstvo výchovy emočne inteligentných detí