Bill Safcik pracuje v Microsofte od roku 2001. Jeho zamestnávateľ patrí medzi najväčšie technologické firmy sveta, a tak je preňho úplne prirodzené, že väčšinu dňa pozerá do počítača alebo mobilu. „Predtým, než moje deti dosiahli pubertu, mi ani nenapadlo, že by mohli byť technológie zlé,“ priznal s tým, že obavy mu robia najmä kyberšikana a podvodné získavanie osobných údajov.
Safcik sa preto rozhodol obmedziť ich čas strávený pred obrazovkami a prístup k aplikáciám. Ako rodič je podľa svojho názoru zodpovedný za to, aby deti usmernil správnym smerom. „Sám som od technológií závislý. Na počítači pracujem 12 hodín denne. Používam aj Facebook a Instagram, ale na telefóne až tak často nie som,“ vysvetlil.
Keď sa s deťmi rozprával o nadmernom používaní technológií, upozornili ho, že aj on je na obrazovke „prilepený“ celý deň. Pre Safcika to bol budíček, ktorý ho motivoval zmeniť návyky a obmedziť čas strávený na počítači a mobile. „Ak im ako rodič nepôjdem príkladom, aj moje deti budú online 12 hodín denne,“ zdôraznil.
Safcik s manželkou začali hľadať nástroje, ktoré by im pomohli monitorovať aktivitu detí na mobile. Chcel sa uistiť, že budú sledovať iba veku primeraný obsah. Ani jedno z detí s tým nemalo žiadny problém. Safcik ako prvú začal používať aplikáciu Aura. Tá prepojí jeho zariadenia so zariadeniami detí, vďaka čomu vidí, aké aplikácie používajú a koľko času na nich trávia. Aura mu takisto umožňuje nastaviť časový limit. Počas školského roka môže každé dieťa používať aplikácie hodinu, v lete až tri.
Okrem toho používa Safcik aj Screen Time na schvaľovanie aplikácií, ktoré si jeho deti chcú stiahnuť. Tri najmladšie deti majú zákaz používať YouTube. Nemajú ani TikTok či Snapchat. Staršie dve majú Instagram.
Odvtedy, čo Safcikovci urobili tieto úpravy, sa vzťah ich detí k technológiám zmenil. Hrajú sa viac stolové hry a častejšie sa chodia s otcom rozprávať. „Zariadenia po hodine nemôžu používať, ale vždy vymyslia, čo iné môžu robiť,“ dodal.