Rusko odoláva západným sankciám za inváziu na Ukrajinu, povedal ruský oligarcha Oleg Deripaska. Priznal, že je prekvapený odolnosťou krajiny vo vojne, o ktorej si myslel, že privedie Kremeľ na pokraj bankrotu. O. Deripaska, jeden z najbohatších mužov Ruska, pre Financial Times povedal, že Moskva zvláda snahu o izoláciu svojej ekonomiky rozvíjaním nových obchodných väzieb s globálnym juhom a zvyšovaním investícií do domácej produkcie.
Aj súkromný sektor je podľa neho životaschopný. „Nemyslel som si, že súkromný sektor bude taký flexibilný. Bol som si viac-menej istý, že až 30 percent ekonomiky skolabuje, ale je to oveľa menej,“ povedal. „Áno, sú tu vojnové výdavky a všetky tieto druhy dotácií a vládnej podpory, ale stále je to prekvapivo nízke spomalenie. Súkromná ekonomika si našla spôsob ako úspešne fungovať,“ povedal Deripaska.
Prezident Vladimir Putin sa minulý týždeň vyjadril, že „fáza obnovy ruskej ekonomiky je ukončená po tom, čo „sme odrezali bezprecedentný vonkajší tlak“. Rusko bolo tvrdo zasiahnuté sankciami pre svoju inváziu na Ukrajinu. Medzinárodný menový fond predpovedal, že ruský HDP v tomto roku aj napriek tomu porastie o 1,5 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. V. Putin bol minulý týždeň optimistickejší a predpovedal na tento rok rast o 2,8 percenta, čo je viac ako dvojnásobok maxima, ktoré jeho kabinet uvádzal v apríli.
Medzi prvými kritikmi
Komentáre O. Deripasku, zakladateľa popredného výrobcu hliníka Rusal a jeho materskej energetickej spoločnosti En+, naznačujú rastúcu dôveru medzi moskovskou elitou, že Rusko vyšlo relatívne nepoškodené napriek obavám, že sankcie zničia ekonomiku. Deripaskov majetok sa podľa ruského vydania Forbesu odhaduje na 2,5 miliardy dolárov. Bol jedným z mála oligarchov, ktorí inváziu v jej prvých mesiacoch kritizoval. Povedal, že v konflikte nevidí „žiadnu hodnotu“, ale nedávno zmiernil svoje protivojnové vyhlásenia v súvislosti s rastúcim tlakom na oligarchov, aby platili viac daní a v niektorých prípadoch odovzdali svoj majetok štátu.
Kremeľ v tomto smere minulý rok na O. Deripasku naliehal. Prokurátori zhabali hotelový komplex, ktorý vlastní v čiernomorskom letovisku Soči, a odovzdali ho nadácii spájanej s V. Putinom. O. Deripaska teraz poukázal na investície Kremľa do priemyslu a snahy prinútiť neefektívne štátne podniky, ktoré dominujú ekonomike, aby zvýšili kapacitu, čiastočne na podporu vojnového úsilia. „Štátny kapitalizmus vytvoril tieto masívne konglomeráty s nízkou produktivitou, nízkou mierou využitia a nízkymi mzdami.“
Verí globálnemu juhu
Oligarcha, ktorý je pod osobnými sankciami zo strany Spojených štátov od roku 2018 a EÚ od roku 2022, uviedol, že jeho cesty do Ázie ho presvedčili, že krajiny z globálneho juhu odolajú tlaku, aby sa pripojili k západným sankciám voči Rusku. „Viete, títo ľudia potrebujú nakŕmiť miliardu ľudí každý deň a vy od nich žiadate, aby sa zaviazali alebo trpeli,“ pýta sa.
Obchod Ruska s Čínou vzrástol o 32 percent medziročne za prvých osem mesiacov roku 2023 na 155 miliárd dolárov, zatiaľ čo obchod s Indiou sa v prvej polovici roka strojnásobil na 33 miliárd, uvádza štátna spravodajská agentúra RIA Novosti.
Bohatstvo Ruska na prírodné zdroje robí z neho príliš atraktívneho obchodného partnera pre krajiny, ktoré sú závislé od exportu energií, kovov a potravín, povedal O. Deripaska. „Nestačí veriť, že sankcie zastavia [vojnu] alebo spôsobia zmenu režimu, alebo nás nejakým spôsobom priblížia ku koncu konfliktu. . . Nie. Potrebujeme iné riešenie,“ myslí si ruský miliardár.