Aj keď sa krajiny Európskej únie snažia o jednotný postup voči Rusku, keď príde na ekonomické záujmy, je to už iná vec. Stále pribúdajú krajiny, ktoré sa snažia dohodnúť výnimky z blížiaceho sa embarga na dovoz ruskej ropy.
Taliansko zvažuje hneď niekoľko možností, ako zachrániť rafinériu na Sicílii, ktorú vlastní ruský ropný gigant Lukoil. Spracúva totiž pätinu ropy v krajine a zamestnáva približne tri tisícky pracovníkov, ktorí už proti vyradeniu rafinérie z prevádzky demonštrovali.
Európske embargo na námornú ruskú ropu vstupuje do platnosti 5. decembra. Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso potvrdil, že dovtedy by mohli požiadať o dočasnú výnimku z embarga, čo by vláde Georgii Meloniovej umožnilo získať čas a udržať rafinériu nad vodou.
Toky ruskej ropy do Európy už od začiatku februára celkovo klesli o vyše 90 percent. No pre Taliansko to neplatí. Zásielky ropy z Ruska do krajiny sa za rovnaké obdobie viac ako zdvojnásobili.
Ide aj o príjmy z daní
Podobný problém sa vyskytol v Bulharsku. Tamojšia vláda žiada, aby čiernomorská rafinéria vo vlastníctve Lukoilu mohla pokračovať v prevádzke a vyvážať ropné produkty do Európskej únie až do konca roku 2024. A to aj napriek varovaniam Bruselu, že by to bolo v rozpore so stanovenými sankciami eurobloku. Ide však aj o príjmy do štátnej kasy. Vládne odhady hovoria, že dohoda medzi Bulharskom a ruským Lukoilom prinesie do rozpočtu Bulharska dodatočných 350 miliónov eur.
Z dohody by profitoval aj Lukoil, pretože by mu to umožnilo čiastočne sa vyhnúť embargu a ďalej dodávať ropu európskym rafinériám. Európska komisia už totiž oznámila, že Lukoil nemôže vyvážať ropné produkty vyrobené z ruskej ropy z Bulharska, no dočasná vláda tvrdí, že stanovisko Bruselu bolo nesprávne interpretované bulharskými médiami.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?