Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce zorganizovať medzinárodné vyšetrovanie, ktoré má tragédiu objasniť. Washington kvôli tomu žiada okamžité prímerie. Nešťastie zrejme nikto neprežil. „Je to skutočne znepokojivá udalosť,“ vyhlásil J. Biden.
Dodal, že Spojené štáty zatiaľ nepoznajú všetky podrobnosti, ale že lietadlo bolo „očividne zostrelené – zostrelené, žiadna nehoda, zmetené z oblohy“. „Je tu mnoho otázok, na ktoré treba odpovedať. My tie odpovede dostaneme a podľa toho podnikneme ďalšie kroky.“
O tragédii spolu ešte vo štvrtok hovorili P. Porošenko a americký prezident Barack Obama. „Prezidenti zdôraznili, že všetky dôkazy z miesta havárie musia zostať na mieste na ukrajinskom území, aby medzinárodní vyšetrovatelia mohli preveriť všetky aspekty tragédie,“ uviedol Biely dom.
B. Obama taktiež ukrajinskému prezidentovi sľúbil, že americkí experti poskytnú Ukrajine všetku pomoc. Biely dom v noci na piatok vyzval Rusko, Ukrajinu a proruských separatistov, aby okamžite vyhlásili prímerie kvôli „bezpečnému a neobmedzenému prístupu“ k miestu nešťastia.
Washington taktiež zdôraznil, že je nevyhnutné, aby všetky dôkazy zostali na mieste havárie a aby sa s nimi nemanipulovalo. Separatisti ohlásili, že nimi nájdenú čiernu skrinku s letovým záznamom odovzdajú Medzištátnemu leteckému výboru (MAK) v Moskve, ktorý vyšetruje nehody na území Spoločenstva nezávislých štátov.
Agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného amerického vládneho predstaviteľa napísala, že tajné služby Spojených štátov sú presvedčené, že malajzijský stroj mieriaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur zasiahla raketa zem-vzduch. Rozviedka podľa tohto zdroja analyzuje, či bola strela vypálená z ukrajinského, alebo ruského územia.
Spomínaný vládny predstaviteľ dodal, že je zrejme nepravdepodobné, že by za pádom lietadla stáli ukrajinské vládne sily, pretože vraj nemajú potrebné kapacity. AP k americkému vyšetrovaniu poznamenala, že Spojené štáty majú vyspelú techniku, ktorá dokáže zistiť odpálenie rakiet.
Kto bol medzi pasažiermi?
Malajzijské aerolínie v piatok spresnili zoznam cestujúcich, ktorých bolo 283, teda o troch viac, ako sa dosiaľ uvádzalo. Údaj 15 členov posádky zostáva nezmenený. Medzi pasažiermi boli aj tri bábätká. Z 298 ľudí na palube ich 154 bolo občanmi Holandska, 43 občanmi Malajzie a 27 občanmi Austrálie.
Medzi cestujúcimi boli taktiež obyvatelia Indonézie, Veľkej Británie, Nemecka, Belgicka, Filipín a Kanady. Národnosť 41 ľudí nebola zatiaľ overená.
International AIDS Society (IAS), asociácia odborníkov na HIV a AIDS, oznámila, že na palube mala 108 delegátov a ich rodinných príslušníkov, ktorí cestovali na kongres do Melbourne. Malajzijská letecká spoločnosť taktiež uviedla, že trasa letu cez východnú Ukrajinu bola Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo vyhlásená za bezpečnú.
Aerolínie už taktiež ako iné letecké spoločnosti oznámili, že sa ukrajinskému vzdušnému priestoru budú vyhýbať alternatívnymi trasami. Tragédiou sa bude v piatok o 16:00 SELČ zaoberať Rada bezpečnosti OSN, ktorá sa mimoriadne zíde na žiadosť Veľkej Británie.
Z návrhu spoločného vyhlásenia, z ktorého citovala agentúra Reuters, vyplýva, že tento orgán OSN vyzve k vyšetrovaniu podľa medzinárodných štandardov pre civilné letectvo a k tomu, aby „všetky zúčastnené strany okamžite poskytli vyšetrovateľom prístup na miesto zrútenia“.
Trosky lietadla sú podľa AP od seba vzdialené niekoľko kilometrov, čo nasvedčuje tomu, že stroj sa ešte pred dopadom rozlomil. Kokpit a jeden z motorov leží kilometer od seba. Miestni taktiež tvrdia, že krídlo lietadla je vzdialené desať kilometrov. Záchranári pracujúci na mieste nešťastia označujú miesta nálezov mŕtvych tiel tyčami s malou bielou vlajkou.
Separatisti sprístupnia trosky
Proruskí separatisti na Ukrajine umožnia bezpečný prístup medzinárodným expertom k troskám. Podľa agentúry Reuters o tom informovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
„Kontaktná skupina“ zložená zo zástupcov OBSE, Ruska a Ukrajiny pri videokonferencii vyzvala povstalcov, aby miesto nešťastia, ktoré sa nachádza v oblasti pod ich kontrolou, uzavreli. Rebeli vraj sľúbili, že umožnia bezpečný prístup na miesto štátnym vyšetrovacím skupinám.
Kyjev sa podľa Reuters vo štvrtok sťažoval, že separatisti zabránili ukrajinským úradníkom dostať sa na miesto nešťastia. „Separatisti musia prednostne uzavrieť miesto katastrofy a umožniť miestnym orgánom, aby zahájili prípravy na odvoz tiel,“ uviedla OBSE.
Vodca separatistov oznámil, že v piatok budú pokračovať rozhovory so zástupcami Kyjeva ohľadom ďalšieho vyšetrovania udalosti, uvádza agentúra Reuters. V tejto súvislosti sa hovorí o vyhlásení trojdňového alebo štvordňového prímeria, ktoré by uľahčilo prístup k troskám stroja a vyšetrovanie príčin nešťastia.
Smútiace Holandsko
Rozrušení a vzlykajúci príbuzní sa zhromaždili na amsterdamskom letisku Schiphol, zatiaľ čo sa Holandsko snaží spamätať z leteckej tragédie. Holandské červeno-bielo-modré vlajky boli po celej krajine aj na všetkých holandských veľvyslanectvách vo svete spustené na pol žrde. Vyhlásenia a kondolencie rodinám zverejnil holandský kráľ, premiér aj viacero vládnych činiteľov.
Viceprezident spoločnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tlačovej konferencii na letisku Schiphol vyhlásil, že spoločnosť lietadlom dopraví príbuzných obetí na Ukrajinu na miesto nešťastia, pokiaľ si to budú priať.
Správa o zrútení lietadla šokovala mnohých obyvateľov Holandska. Stala sa len štyri mesiace po tom, čo iné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zmizlo bez stopy nad Indickým oceánom s 239 ľuďmi na palube.
„To ani nemôže byť pravda!“ napísala na Facebook Alicia de Boerová, keď sa dozvedela, že jej priateľ, mladý Holanďan Cor Pan, bol na palube. Tesne pred nástupom do lietadla na internet poslal fotografiu lietadla s komentárom: „Ak by niekam zmizlo, vyzerá takto.“
C. Pan, ktorý do Malajzie letel s vidinou dovolenky na pláži, fotografiu poslal ako vtipnú poznámku s ohľadom na zmiznuté malajzijské lietadlo. Po páde lietadla ale jeho správa nabrala tragický zmysel a vo štvrtok večer už ju na Facebooku zdieľalo viac ako desaťtisíc ľudí.
Katastrofu malajzijského lietadla predstavuje pri leteckom nešťastí od desivej zrážky dvoch lietadiel Boeing 747 na Kanárskych ostrovoch, pri ktorej v roku 1977 zahynulo 238 Holanďanov, druhú najväčšiu stratu pre Holandsko.
Vo štvrtok však šokovaní cestujúci, ktorí mali nastúpiť do ďalšieho spoja do Kuala Lumpur, zhodne uvádzali, že ich nešťastie od cesty neodradí. „Nastúpim do lietadla. Som si istý, že letecká spoločnosť teraz príjme potrebné opatrenia,“ povedal agentúre AFP jeden z cestujúcich. „Blesk nikdy neudrie dvakrát do rovnakého miesta,“ dodal ďalší.
Špekulácie holandskej tlače
Holandská tlač sa v piatok snažila nájsť vinníkov leteckého nešťastia. Komentáre pritom hovoria o „šoku“ a „hroznej vražde“. Textom a fotografiám trosiek lietadla, holandským pasom nájdeným na mieste nešťastia, obetiam a ich plačúcim blízkym venovali každé noviny hneď niekoľko stránok.
„V šoku“ bol titulok obľúbených novín Algemeen Dagblad, zatiaľ čo ďalšie noviny De Telegraaf odsudzujú „hroznú vraždu“ a pád označujú „za teroristický útok“. „Vlna smútku a vnútorného zmätku,“ popísal pocity Holanďanov ďalší denník De Volkskrant. Komentáre špekulujú o príčinách pádu stroja, ktoré sú zatiaľ nejasné. „Kto nad Ukrajinou zostrelil lietadlo na linke MH17?“ pýta sa Algemeen Dagblad.
„Všetko naznačuje, že ide o proruských rebelov,“ domnieva sa denník De Volkskrant. Letecká katastrofa podľa neho znamená problémy pre ruského prezidenta V. Putina. „Proruskí rebeli utrpeli vo štvrtok porážku, ktorá by mohla znamenať smrť pre ich štvormesačný odpor proti ukrajinskej vláde,“ tvrdí De Volkskrant.
Poznamenáva, že rebeli v posledných dňoch dosahovali v teréne úspechy za podpory Moskvy. Denník NRC Handelsblad je vo svojich výrokoch opatrnejší. „Je hlavne veľa otázok a ešte na ne nie sú odpovede. Bol MH17 skutočne zostrelený? A pokiaľ áno, tak kým?“ pýtajú sa noviny.
Aktualizované 18. júla o 12.40
Ukrajina nad oblasťou uzavrela vzdušný priestor
Ukrajina uzavrela vzdušný priestor nad svojimi východnými regiónmi, kde v súčasnosti prebieha operácia proti proruským separatistom. Informovalo o tom ministerstvo pre infraštruktúru.
Ministerstvo na svojej webovej stránke uviedlo, že vzdušný priestor je úplne uzatvorený nad východným Doneckým a Luhanským regiónom, kde sa bojuje, a čiastočne prelety zakázali aj nad susedným Charkovským regiónom.
Ukrajinským záchranárom sa taktiež v piatok ráno podarilo nájsť druhý záznamník malajzijského lietadla, tvrdí to agentúra Reuters. Prvej takzvanej čiernej skrinky sa podľa svojich tvrdení zmocnili proruskí povstalci operujúci v nepokojnom území vzdialenom 40 kilometrov od Rus
Neuspokojivé odpovede
Austrálsky premiér Tony Abbott v piatok obvinil z leteckého nešťastia proruských separatistov. Premiér zrejme zašiel ďalej než iní západní politici v tom, koho viniť za nešťastie. Predvolal si ruského veľvyslanca v Canbere s výzvou, aby Moskva podala vysvetlenie ohľadom rebelov.
S veľvyslancovou odpoveďou, ktorý zodpovednosť za nešťastie rovnako ako ruský prezident zvalil na Ukrajinu, nebol austrálsky premiér spokojný. „Musím povedať, že prvou reakciou ruského veľvyslanca bolo, že z toho obvinil Ukrajinu. Je to hlboko, naozaj hlboko neuspokojivé,“ povedal T. Abbott novinárom.
„Všetci vieme, že na Ukrajine sú problémy. Vieme taktiež, kto má na týchto problémoch vinu. Myšlienka, že Rusko môže tvrdiť, že s tým nemá nič spoločného, pretože sa to stalo v ukrajinskom vzdušnom priestore, vskutku neobstojí,“ cituje austrálskeho premiéra agentúra Reuters.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala ukrajinskú vládu a separatistov, aby pristúpili na prímerie. Je to podľa nej nutný predpoklad pre vyšetrenie pádu. „Je veľa indícií, že lietadlo bolo zostrelené,“ povedala kancelárka na tlačovej konferencii v Berlíne a vyzvala k dôkladnému vyšetreniu celej udalosti.
Odmietla sa ale vyjadriť k tomu, kto haváriu dopravného lietadla spôsobil. Podľa nemeckej kancelárky nesie zodpovednosť za udalosti na Ukrajine aj Rusko. Moskva podľa nej dostatočne neprispieva k tomu, aby sa boje medzi separatistami a vládnymi silami zastavili.
Okrem toho sú podľa kancelárky „silné náznaky“, že separatisti získali z Ruska prinajmenšom časť svojej výzbroje. A. Merkelová znovu vyzvala k diplomatickému riešeniu situácie na Ukrajine. „Diplomatické riešenie nemá žiadnu alternatívu.“ Berlín sa podľa nej snaží vyjednať upokojenie situácie, nutné ale je, aby k tomu prispela aj ruská vláda.
Priznanie lídra separatistov
Proruský separatistický líder Igor Girkin (uvádzaný tiež pod menom Strelkov) priznal zodpovednosť za zostrelenie lietadla. "Práve sme zostrelili lietadlo niekde nad Doneckou oblasťou. Leží tam za baňou Progress," uviedol v odkaze na banské mesto s asi 80-tisíc obyvateľmi.
"Varovali sme vás, aby ste nelietali na našom nebi," dodal na svojom účte na VK, ruskej verzii Facebooku.
Stelkov a jeho skupina Donecká ľudová armáda si očividne malajzijské civilné lietadlo pomýlili s ukrajinským bojovým lietadlom. Vyhlásenie Strelkov po zistení, že išlo v skutočnosti o komerčný let vezúci 298 nevinných ľudí, vymazal.
Na internete sa už medzičasom objavila aj údajná odchytená konverzácia medzi povstalcami o zostrelení lietadla. Uviedol internetový portál news.com.au.
Aktualizované 18. júla o 14.05
Už niekoľko hodín po zostrelení civilného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) získala a zverejnila nepopierateľný dôkaz, že lietadlo bolo zostrelené proruskými separatistami s použitím ruských zbraní. Uviedlo to v piatok ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave vo svojej tlačovej správe.
Nahrávky telefonických hovorov separatistov s anglickými titulkami sú zverejnené na portáli YouTube:
Stály zástupca Ukrajiny pri OSN Jurij Sergejev povedal, že Kyjev predloží dôkazy o účasti ruskej armády na katastrofe Boeingu 777 Malaysia Airlines v Doneckej oblasti.
Aktualizované 18. júla 2014 o 22.50:
Obama: Raketu odpálili z územia kontrolovaného separatistami
Malajzijský boeing bol nad východnou Ukrajinou vo štvrtok zostrelený raketou odpálenou z oblasti kontrolovanej ozbrojenými separatistami, ktorých podporuje Moskva. Na mimoriadnej tlačovej konferencii vo Washingtone to v piatok povedal americký prezident Barack Obama.
Udalosť označil za globálnu tragédiu. Vyzval k jej dôveryhodnému medzinárodnému vyšetreniu a vyzval k okamžitému vyhláseniu pokoja zbraní na východe Ukrajiny.
Výzvy k rýchlemu vyšetreniu udalosti a predovšetkým k zastaveniu paľby na východnej Ukrajine zazneli aj z Ruska, z Malajzie a z Holandska, odkiaľ boeing pred katastrofou štartoval a odkiaľ je najväčšia časť z celkovo 298 mŕtvych.
Za zastavenie paľby sa vyslovil ruský prezident Vladimir Putin, k „úplnému, dôkladnému a nezávislému medzinárodnému vyšetreniu“ tragédie vyzvala aj Bezpečnostná rada OSN. Požiadala všetky strany východoukrajinského konfliktu, aby vyšetrovateľom umožnili prístup k miestu nešťastia.
Na miesto pádu boeingu v piatok prišli pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európě (OBSE), ale svoje úlohy nemohli plniť. „Prístupový koridor“ na miesto nešťastia sa pozorovateľom nepodarilo zabezpečiť. „Nemajú taký prístup, aký očakávali. Nemajú voľnosť pohybu potrebnú na výkon svojich povinností. Miesto pádu lietadla nie je zabezpečené,“ povedal agentúre Reuters telefonicky šéf OBSE Thomas Greminger. Podľa hovorkyne OBSE dokonca po prílete kontrolórov na miesto zazneli výstražné výstrely do vzduchu.
Zdroj: SITA/AP
Povstalecký vodca Andrej Purgin ruskej agentúre Interfax povedal, že padlo predbežné rozhodnutie o prevoze pozostatkov obetí z miesta tragédie. Podľa Purgina budú naložené do chladiarenských železničných vagónov a prevezené do prístavu Mariupol na juhu Doneckej oblasti. Tam urobia príbuzní identifikáciu. Purgin nevedel povedať, kedy sa tak stane.
Purgin vyhlásil, že ozbrojenci povstaleckej samozvanej Doneckej ľudovej republiky sú úplne zodpovední za bezpečnosť pozorovateľskej misie OBSE a majú sa postarať aj o zabezpečenie jej pohybu na povstaleckom území. Úlohou proruských ozbrojencov je podľa neho aj ochrana miesta, kam boeing dopadol. Purgin nevysvetlil, prečo povstalci pozorovateľom bránia v práci.
Medzinárodný tým sa chce na mieste zaujímať hlavne o takzvané čierne skrinky, ktoré obsahujú dátový a zvukový záznam palubnej komunikácie. Pôvodné správy o tom, že čierne skrinky zabavili separatisti, ktorí zrejme na miesto pádu stroje prišli prví, ukrajinská strana i vzbúrenci samotní popreli. Vedenie Doneckej oblasti oznámilo, že dve čierne skrinky sú v rukách ukrajinských úradov. Kyjev však nič také oficiálne nepotvrdil.
„Všetko treba urobiť tak, aby nikto nepochyboval o úprimnosti a pripravenosti uskutočniť plnohodnotné vyšetrovanie,“ povedal v televízii ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Odmietol podozrenie, že by Moskva chcela od rebelov prevziať čierne skrinky. „Nechceme porušiť pravidlá, ktoré v medzinárodnom spoločenstve platia pre takéto prípady,“ povedal Lavrov.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok vyhlásil, že skrinky zo zostreleného lietadla musia prevziať zahraniční odborníci. V zjavnej narážke na Rusko varoval pred tým, že by sa čierne skrinky mohli dostať do rúk „tretieho štátu“.
Podľa Kyjeva proruskí ozbrojenci disponovali protilietadlovými raketovými systémami Buk, ktoré sú schopné údajne zostreľovať ciele až do výšky 20 kilometrov. Inkriminované odpaľovacie zariadenie ale údajne v piatok ráno odviezli do Ruska na zničenie. Ukrajinská tajná služba zverejnila sériu odpočutých telefonátov, ktoré údajne tieto podozrenia potvrdzujú. Ich pôvod sa však nedá nezávisle overiť.
„Rusi zašli príliš ďaleko. Je to medzinárodný zločin, ktorého vinníci by mali byť súdení v Haagu,“ vyhlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. „Svet sa musí dozvedieť mená zločincov, svet musí poznať krajiny či presnejšie krajinu, ktorá podporuje týchto banditov,“ dodal.
Šialená verzia teroristov: Bola to lietajúca márnica
Mnohí cestujúci zostreleného malajzijského lietadla boli pred katastrofou už niekoľko dní po smrti. Taká je verzia tragických udalostí v podaní „ministra obrany“ samozvanej Doneckej ľudovej republiky Igora Girkina-Strelkova. On sám vraj ale za jej správnosť neručí.
„Podľa ľudí, ktorí zbierali mŕtve telá, nebola značná časť z nich čerstvá,“ zveril sa v piatok hlavný stratég proruských radikálov spravodajskému webu Russkaja vesna (Ruská jar), ktorý nadŕža separatistom.
„Tí ľudia umreli pred niekoľkými dňami. Za pravdivosť tej informácie neručím, je samozrejme potrebné urobiť lekársku expertízu,“ dodal Strelkov, ktorý je podľa ukrajinských i ruských médií plukovníkom ruskej vojenské rozviedky GRU.
Podľa Strelkova bolo v lietadle objavené veľké množstvo liečiv a krvných derivátov, čo je neobvyklé. „Podľa očitých svedkov bolo veľa tiel bez krvi, ako keby krv opustila telo dlho pred katastrofou. Miestni upozorňovali aj na značný zápach, počasie pritom nebolo nijako osobitne teplé,“ povedal Strelkov.
Ďalším argumentom podľa neho je, že „ukrajinské úrady sú schopné akejkoľvek podlosti“.
Piloti boli podľa Strelkova určite živí, pretože kabína vraj bola po dopade na zem zaliata ich krvou.