Odborníci naznačujú, že daňové systémy, ale aj vlastníctvo domov zohrávajú významnú úlohu v rozdieloch v bohatstve medzi bohatými a chudobnými. Portál Euronews upozorňuje, že nerovnosť v bohatstve je evidentná na celom svete a Európa nie je výnimkou. Desať percent najbohatších na starom kontinente vlastní ohromujúcich 67 percent celkového bohatstva, zatiaľ čo chudobným z neho patrí len 1,2 percenta.

Vyplýva to zo správy Global Wealth Report 2023 bánk Credit Suisse a UBS, pričom miera, do akej je bohatstvo nerovnomerne rozdelené, sa značne líši od krajiny ku krajine.

Spomedzi 36 skúmaných európskych štátov sa majetková nerovnosť v roku 2022 pohybovala od 50,8 na Slovensku do 87,4 vo Švédsku. Naša krajina sa umiestnila na poslednej priečke, čo znamená, že v rámci skúmanej vzorky máme najspravodlivejšie rozdelenie bohatstva a Švédsko skončilo najhoršie.

Čistá hodnota alebo „bohatstvo“ je definované ako hodnota finančných aktív plus reálne aktíva (najmä bývanie), ktoré domácnosti vlastnia, mínus ich dlhy.

S výnimkou Islandu bola nerovnosť bohatstva v severských krajinách pomerne vysoká. Okrem Švédska skončili zle aj Fínsko, Dánsko a Nórsko.

Nemecko malo najvyššie skóre majetkovej nerovnosti (77,2) spomedzi ekonomických veľmocí EÚ (tzv. veľká štvorka), za ním nasledovalo Francúzsko (70,3), Španielsko (68,3) a Taliansko (67,8). Spojené kráľovstvo – bývalý člen EÚ –, ktoré je v rámci Európy stále považované za jednu z ekonomicky silných krajín, malo skóre 70,2.

Po Slovensku s najmenšou majetkovou nerovnosťou nasledovali Belgicko (59,6), Malta (60,9) a Slovinsko (64,4).

Ďalšie dôležité správy

Na snímke stredoveká veža Zytglogge v švajčiarskom hlavnom meste Bern 1. marca 2023. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Top krajina sveta, ktorá zaručuje bohatstvo pre rodiny, je na dosah ruky. Stačí sa presťahovať