Bilancia slovenského zahraničného obchodu sa v apríli 2020 ďalej zhoršovala. Uviedol to v komentári Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
Pandémia COVID-19 podľa neho vrcholila práve v apríli, významné obmedzenie nielen domácej aktivity, ale aj cezhraničných tokov tovarov sa tak plne prejavili aj na číslach zahraničného obchodu. Podobne ako v marci sa pritom ukázalo, že citlivejšie reagovala strana vývozov, zatiaľ čo medziročný pokles dovozov bol tlmený miernejším poklesom dovozov potravín (v porovnaní s ostatnými kategóriami) i pomalými prípravami na opätovné spustenie produkcie.
Pandémia COVID-19 bude podľa Koršňáka výrazne znižovať intenzitu zahraničného obchodu aj v najbližších mesiacoch, hoci dno bolo pravdepodobne zaznamenané už v apríli. „Vo fáze reštartu priemyslu pravdepodobne budeme môcť stále pozorovať deficitnú bilanciu zahraničného obchodu, keď dovoz materiálu a polotovarov pre výrobu bude mierne predbiehať vývoz produkcie. Slovenské vývozy sú pritom v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ relatívne viac závislé práve od vývozov hotových výrobkov," myslí si Ľ. Koršňák.
Asociácia nemocníc Slovenska sa so zdravotnými poisťovňami na financovaní zatiaľ nedohodla
„Na druhej strane, tlak na dovozy materiálu môže byť zmiernený naplnenými skladmi z obdobia úvodu pandémie - rast zásob materiálu do výroby potvrdili aj čísla HDP v prvom štvrťroku. Napriek výrazným deficitom v posledných dvoch mesiacoch (a pravdepodobne aj v najbližších pár mesiacoch), za celý rok tak v úhrne stále očakávame, že slovenský zahraničný obchod by mohol vykázať nepatrný prebytok," dodal Ľ. Koršňák.
Podľa Evy Sadovskej, analytičky WOOD & Company, v apríli prepad zaznamenal dovoz aj vývoz strojov a prepravných zariadení (dovoz o 49,1 % a vývoz o 52 %) a taktiež rôznych priemyselných výrobkov (dovoz o 40,5 percenta a vývoz o 36,2 percenta). Viaceré skupiny tovarov zaznamenali ako v dovoze, tak aj vývoze medziročný pokles o pätinu až tretinu. Miernejší pokles sa evidoval v prípade potravín a živých zvierat, pretože v apríli medziročne klesol dovoz o 5,8 percenta a vývoz o percento. V prípade chemikálií a príbuzných výrobkov inde nezaradených vývoz síce poklesol o 19,5 percenta, ale ich dovoz bol medziročne v apríli vyšší o takmer osem percent.
Portugalčan Mario Centeno končí ako šéf Euroskupiny
„Naša ekonomika zaznamenáva prepad, pričom jej opätovné naštartovanie nebude závisieť iba od domáceho dopytu, ale práve a vo veľkej miere už od spomínaného dopytu zo zahraničia. No a ten vo veľkej miere závisí od toho, ako sa tieto krajiny popasovali s pandémiou a ako sa ich ekonomikám darí," doplnila E. Sadovská.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR v utorok zverejnil údaje zahraničného obchodu za apríl 2020. V prípade dovozu aj vývozu prišlo v apríli k rekordnému medziročnému poklesu. Kým dovoz tovarov bol o 36,6 % nižší ako vlani, vývoz poklesol ešte výraznejšie a to o 43 percent. Celkovo aprílový dovoz na úrovni 4,2 miliardy eur bol vyšší ako vývoz na úrovni 3,7 miliardy eur.