Čína sa snaží rozšíriť používanie jüanu na medzinárodnej úrovni. Krátkodobým zámerom Pekingu je skôr ochrana pred sankciami než dominancia meny, tvrdí expertka na čínske štúdie z Rady pre medzinárodné vzťahy. „Rozvoj alternatívneho finančného systému je skôr obrannou než útočnou stratégiou — aspoň zatiaľ," zdôrazňuje pre Business Insider Zoe Liu.

Cieľom Pekingu je podľa nej minimalizovať akýkoľvek vplyv potenciálnych západných sankcií v prípade naplnenia „extrémnych geopolitických scenárov, akým je vojenský konflikt o Taiwan“, ktorý Čína považuje za svoje územie. Rozširovanie používania renminbi v obchode je menej náročné než zvyšovanie jeho postavenia ako medzinárodnej rezervnej meny.

Viaceré krajiny sa v súčasnosti snažia oslabiť dominanciu amerického dolára diverzifikáciou aktív. Obávajú sa, že by mohli byť v prípade zavedenia sankcií, podobne ako Rusko, vylúčené zo svetového finančného systému založeného na dolári.

Nedávny globálny prieskum približne 1 660 podnikov ukázal, že aj napriek snahám Číny nie je o obchodovanie v jüane dostatočne veľký záujem. Obchodní partneri minimálne polovice respondentov nie sú túto menu ochotní používať.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 archív Čang-ťia-kchou - Na archívnej snímke z 2. februára 2022 americká a čínska vlajka vejú počas zimných olympijských hier v čínskom stredisku Čang-ťia-kchou. Americký prezident Joe Biden sa stretne so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom 15. novembra 2023 v Kalifornii s cieľom
Neprehliadnite

Čína sa dedolarizácie odmieta vzdať. Predala rekordné množstvo amerických dlhopisov