Rusko, Čína a iné štáty zoskupenia BRICS už dlhší čas hovoria o tom, ako sa chcú vzdať obchodovania v dolári. Svetom sa preto začala šíriť myšlienka, že americká mena prestane byť na globálnych finančných trhoch dominantným platidlom. Táto predstava má ale ďaleko od reality, povedal expert na komodity a zakladateľ firmy CPM Jeffrey Christian. „Je to mýtus, nezmysel,“ povedal pre Business Insider s tým, že žiadna z krajín sa dolára výrazne nezbavuje.
Komentátori trhu síce poukázali na klesajúci trend využívania dolára vo svetovom obchode a ako rezervnej meny centrálnych bánk, no pokles nie je taký strmý, ako predpokladali. Dolár k aprílu 2022 zodpovedal za 88 percent všetkých denných menových transakcií. Podľa Christiana to vyplynulo z údajov Banky pre medzinárodné zúčtovania.
Ani centrálny banky sa americkej meny nezbavujú. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu tvoril dolár 54 percent všetkých devízových rezerv v štvrtom štvrťroku 2023, čo je mierny pokles z 54,8 percenta zaznamenaného v štvrtom štvrťroku 2021.
Hodnota dolára za posledné desaťročie takisto vzrástla. To je samo o sebe znakom toho, že je o menu záujem. Index amerického dolára vzrástol takmer o 40 percent od dna z roku 2011. „Dedolarizácia je mýtus, vtip, nezmysel. Nazvite ju akokoľvek, no nemôžete ju nazvať faktom ani realitou,“ dodal Christian.