Rusko, Čína a iné štáty zoskupenia BRICS už dlhší čas hovoria o tom, ako sa chcú vzdať obchodovania v dolári. Svetom sa preto začala šíriť myšlienka, že americká mena prestane byť na globálnych finančných trhoch dominantným platidlom. Táto predstava má ale ďaleko od reality, povedal expert na komodity a zakladateľ firmy CPM Jeffrey Christian. „Je to mýtus, nezmysel,“ povedal pre Business Insider s tým, že žiadna z krajín sa dolára výrazne nezbavuje.

Komentátori trhu síce poukázali na klesajúci trend využívania dolára vo svetovom obchode a ako rezervnej meny centrálnych bánk, no pokles nie je taký strmý, ako predpokladali. Dolár k aprílu 2022 zodpovedal za 88 percent všetkých denných menových transakcií. Podľa Christiana to vyplynulo z údajov Banky pre medzinárodné zúčtovania.

Ani centrálny banky sa americkej meny nezbavujú. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu tvoril dolár 54 percent všetkých devízových rezerv v štvrtom štvrťroku 2023, čo je mierny pokles z 54,8 percenta zaznamenaného v štvrtom štvrťroku 2021.

Hodnota dolára za posledné desaťročie takisto vzrástla. To je samo o sebe znakom toho, že je o menu záujem. Index amerického dolára vzrástol takmer o 40 percent od dna z roku 2011. „Dedolarizácia je mýtus, vtip, nezmysel. Nazvite ju akokoľvek, no nemôžete ju nazvať faktom ani realitou,“ dodal Christian.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dolár zostáva bez väčších zmien, kryptomena ether prekonala dvojmesačné maximum