Dánsko zavedie daň na emisie oxidu uhličitého z poľnohospodárstva, vďaka čomu sa mu podarí dosiahnuť klimatický cieľ pre rok 2030. Sektor je totiž v rámci severských krajín jedným z ich najväčších producentov skleníkových plynov. Bez zásahu vlády by v roku 2030 zodpovedal za až 46 percent všetkých dánskych emisií.

Poľnohospodári budú od roku 2030 platiť 300 dánskych korún (40 eur) za každú tonu emisií CO2. O päť rokov neskôr sa daň zvýši na 750 korún (100 eur) za tonu, pričom farmári budú ťažiť z vyšších daňových odpočtov. Dánsku by sa tak malo podariť v roku 2030 znížiť emisie CO2 o 1,8 milióna ton, vďaka čomu splní svoj cieľ, v rámci ktorého chce do toho istého roku znížiť emisie skleníkových plynov o 70 percent oproti úrovniam z roku 1990. Okrem dane vláda zavedie aj dotácie v hodnote 40 miliárd dánskych korún (5,4 miliardy eur).

Dánsko sa tak stane jednou z prvých krajín sveta, ktorá zavedie takéto opatrenia. Nový Zéland, ktorým sa škandinávska krajina inšpirovala, začiatkom júna informoval, že plánovanú daň z poľnohospodárskych emisií nezavedie skôr než v roku 2030.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke kolóna odstavených kamiónov na diaľnici D1 neďaleko Bidoviec v smere od Košíc 10. marca 2024. Príslušníci polície regulujú a usmerňujú dopravu. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Ciele na zníženie emisií v nákladnej doprave sú pre mnohé firmy technicky a ekonomicky nereálne