Dánsko v snahe splniť svoje ambiciózne klimatické ciele bude poľnohospodárom dotovať zvláštnu prímes do kŕmenia, ktorá u dobytka znižuje emisie metánu až o 30 percent. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie vlády v Kodani.
Dánsko, ktoré je významným producentom mlieka a mliečnych výrobkov, by sa mohlo stať prvou krajinou na svete, ktorá stanoví cenu za poľnohospodárske emisie, medzi ktoré patrí aj metán.
Ten je prirodzeným vedľajším produktom trávenia u kráv a iných prežúvavcov, pričom v porovnaní s oxidom uhličitým ide o 30-krát silnejší skleníkový plyn.
Severská krajina sa zaviazala znížiť emisie do roku 2030 o 70 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990.
Podľa dánskeho klimatického inštitútu Concito je viac ako polovica dánskej pôdy poľnohospodársky obrábaná a poľnohospodárstvo sa na uhlíkových emisiách v krajine podieľa približne jednou tretinou.
Poľnohospodárstvo zatiaľ nepodlieha žiadnej regulácii, pokiaľ ide o ochranu klímy. Zástupcovia odvetvia vyjadrujú obavy, že uhlíková daň by mala za následok zníženie produkcie a zatváranie fariem.
Farmári a mliekarenský priemysel namiesto toho presadzujú používanie kŕmnych prímesí, ktoré zastavujú fermentačný proces v žalúdku kráv a zabraňujú produkcii metánu.
Podobné prímesi sa v minulosti stretli so skepsou dánskych politikov a skupín na ochranu zvierat, keďže podľa nich stále nie je jasné, či spĺňajú normy na ochranu zvierat. Európska únia v roku 2022 schválila kŕmnu prímes, ktorú vyrába holandská firma Royal DSM.