Vysoká infekčnosť menej závažného koronavírusového variantu omikron umožní návrat do normálneho života do marca, a to po vrchole infekcií na konci januára, uviedla dánska epidemiologička Tyra Groveová Krauseová. Je viceprezidentkou výskumného ústavu Statens Serum Institut (SSI) a kľúčovou poradkyňou vlády pri riešení koronavírusovej krízy, uviedol denník The Brussels Times.
Najvyšší počet infikovaných za deň
Dánsko zažíva novú vlnu infekcií a zaznamenalo rekordných 23 228 potvrdených prípadov za 24 hodín, čím sa zaradilo medzi krajiny s najvyšším počtom denných infekcií v pomere k celkovej populácii (približne 5,8 milióna obyvateľov) vo svete.
Omikron obracia všetko naruby. Krajiny, ktoré na tom boli dobre, musia sprísňovať opatrenia
„Všetko nasvedčuje tomu, že omikron je miernejší ako delta a že riziko, že skončíte v nemocnici, je len polovičné," povedala Krauseová pre dánske médiá na základe štúdie vykonanej SSI.
Vrchol nastane koncom januára
Pre ňu je vysoká infekčnosť omikronu v tomto smere dokonca dobrou správou, pretože „povedie k masívnemu šíreniu infekcie v nasledujúcom mesiaci s vrcholom na konci januára".
„Bude to ďalší ťažký mesiac. Ale keď sa to skončí, budeme v lepšej pozícii ako predtým... Myslím si, že miera infekcie začne klesať do dvoch mesiacov a do marca sa môžeme vrátiť do normálneho života," uviedla Krauseová.
Svet čaká tretí rok koronavírusovej pandémie. Omikron má pomôcť poraziť ju
Lepšie bude v marci
The Brussels Times ďalej píše, že aj belgický virológ Steven Van Gucht urobil podobné vyhlásenie v stredajšom rozhovore pre denník De Standaard a predpovedal, že január a február budú dva „veľmi nepríjemné" mesiace.
„Budeme musieť ešte chvíľu zatnúť zuby. Ale v marci predpovedám zlepšenie," povedal Van Gucht. Podľa neho však experti stále čakajú na modely od bioštatistika Niela Hensa, aby mohli s určitou presnosťou povedať niečo o vlastnostiach omikronu.
Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových, nebezpečnejších variantov
„Odhady a široké parametre posúvajú modely všetkými smermi. Musíme počkať, kým budú údaje spoľahlivejšie," dodal.