Daňové príjmy by mali byť v tomto roku vyššie o 300 miliónov eur. Odhaduje to Inštitút finančnej politiky (IFP) v novej daňovej prognóze rezortu financií. „Zlepšenie odhadu daní a odvodov je hlavne kvôli rýchlejšiemu rastu ekonomiky, ktorý je ťahaný hlavne mzdami a spotrebou domácností. Naopak, negatívnym faktorom, ktorý v súčasnosti vidíme a ovplyvňuje nám výdavkovú stranu rozpočtu, je enormný záujem o predčasné dôchodky. Spôsobuje to, že nám dôchodcovia budú chýbať v ekonomike ako takej. Rozpočet bude vynakladať dodatočné peniaze na tieto predčasné dôchodky,“ skonštatoval štátny tajomník Ministerstva financií SR Radovan Majerský.
Oproti marcovým odhadom daňových príjmov ministerstva financií sú rozdiely v ďalších rokoch ešte vyššie. „Prvým dôvodom je efekt nabaľovania a druhým je rast nominálnych miezd. Vývoj miezd je z pohľadu rozpočtu veľmi dôležitý, lebo podľa toho ako ľuďom rastie mzda, tak nám rastie aj daň z príjmu fyzických osôb, rastú nám sociálne a zdravotné odvody,“ vysvetlil riaditeľ IFP Juraj Valachy.
Medziročné rasty daňových príjmov sa však budú v nasledujúcich rokoch znižovať. „Po veľkých medziročných rastoch daňových príjmov, ktoré úzko súviseli s vysokou infláciou, to bude odznievať. Rast daňovo-odvodových príjmov bude opäť v súlade s nominálnym rastom ekonomiky, čiže ideme postupne z 11-percentného rastu na troj až štvorpercentný rast. Nemôžeme preto očakávať, že v rozpočte budú ďalšie veľké rasty,“ skonštatoval Juraj Valachy. Toto očakávanie sa však oproti aj predchádzajúcim odhadom nezmenilo.
Na výdavkovej strane rozpočtu spôsobili valorizácie a predčasné dôchodky, že náklady enormne rastú, ale v ďalších rokoch by sa mali opäť dostať do rovnovážnej úrovne. „Očakávam ešte tento rok veľký záujem o predčasné dôchodky, ale od budúceho roka tam finančný dôvod nebude, takže situácia by sa mala upokojiť a prognóza výdavkov by mala byť viac v súlade s infláciou a prílivom ľudí do dôchodkov,“ skonštatoval J. Valachy.
IFP registruje aj trend klesajúcej pôrodnosti na Slovensku, ktorá bola za rok 2023 rekordne nízka, čo Slovensku šetrí peniaze na materské a podobne. „Samozrejme, toto nie je spôsob ako si štát predstavuje šetrenie, je to veľmi nevhodné a nešťastné šetrenie, že sa nám rodí stále menej detí,“ dodal J. Valachy.