Nemecký europoslanec z tábora ľudovcov Markus Pieper, ktorý má v Európskom parlamente na starosti rokovania o revidovanej smernici EÚ o obnoviteľnej energii, zrušil nasledujúce kolo diskusií. Svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že sa Európskej komisii nepodarilo predstaviť súvisiacu kľúčovú vodíkovú legislatívu, píše Euractiv.
Cieľom revidovanej smernice je zdvojnásobiť podiel obnoviteľnej energie – veternej, solárnej a tej z biomasy – v energetickom mixe EÚ do roku 2030 zo súčasných 22 percent na 40 až 45 percent.
Nemecký europoslanec sa však cez víkend rozhodol zrušiť nasledujúce kolo trialógov, v rámci ktorých spolu zástupcovia Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Rady EÚ o navrhovanej legislatíve rokujú a snažia sa ju schváliť.
„Chcem vás informovať, že mám v pláne zrušiť náš ďalší trialóg, pretože sme doteraz neobdržali aktualizovanú verziu delegovaného aktu o doplnkovosti vodíka,“ píše sa v Pieperovom emaile.
Kameň úrazu
Smernica okrem iného stanovuje podiel obnoviteľnej energie v odvetví dopravy a to vrátane vodíka zaradeného medzi palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu. Práve v tomto bode vidí nemecký europoslanec kameň úrazu.
Vo svojom emaile vysvetlil, že Európska komisia nepredložila konkrétne vykonávacie pravidlá – známe ako delegovaný akt – ktoré by stanovili, koľko „dodatočnej“ elektriny z obnoviteľných zdrojov je potrebnej k tomu, aby sa vodík v rámci revidovanej smernice mohol považovať za „zelený“.
„Delegovaný akt je nanajvýš dôležitý nielen pre priemysel, ale aj pre náš trialóg (...) aby sme sa zhodli na cieľoch súvisiacich s dopravou,“ zdôraznil Pieper v emaile.
Reakcie europoslancov
Zrušením diskusií europoslanec vytvoril tlak na Komisiu, aby konečne predložila súbor pravidiel doplnkovosti, keďže tak pôvodne mala urobiť ešte v decembri 2021.
Nie každý v Európskom parlamente však Pieperovo rozhodnutie schvaľuje.
„Toto zrušenie neodsúhlasili ostatné politické skupiny,“ lamentoval španielsky europoslanec Nicolás Gonzáles Casares z tábora socialistov a demokratov, ktorý Pieperov krok označil za neprijateľný.
Pridal sa k nemu aj francúzsky europoslanec Christophe Grudler z frakcie Obnovme Európu. „Toto je demokracia? Odmietam, aby sa obnoviteľná energia stala rukojemníkom vrtochov!“ napísal europoslanec na mikroblogovaciu sieť Twitter.