Spoločnosť Meta oznámila, že hľadá vývojárov jadrových elektrární, ktorí by pomohli splniť jej ciele týkajúce sa umelej inteligencie a ochrany životného prostredia. Stáva sa tak ďalšou veľkou technologickou firmou, ktorá sa zaujíma o jadrovú energiu v súvislosti s očakávaným nárastom dopytu po elektrine.
Spoločnosť chce v USA pridať nové jadrové kapacity s celkovým výkonom od jedného do štyroch gigawattov, ktoré by mali byť k dispozícii začiatkom 30. rokov. Typická jadrová elektráreň v USA je podľa nej schopná vyrobiť približne jeden gigawatt elektrickej energie. „Veríme, že jadrová energia bude zohrávať kľúčovú úlohu v prechode na čistejšiu, spoľahlivejšiu a rozmanitejšiu elektrickú sieť,“ cituje zo správy spoločnosti Meta agentúra Reuters.
Podľa odhadov Goldman Sachs sa spotreba energie v amerických dátových centrách v rokoch 2023 až 2030 takmer strojnásobí, pričom bude potrebných približne 47 gigawattov novej kapacity.
Mladých jeho argumenty presvedčili. Influencer chce, aby sa Taliani vrátili k jadrovej energii
Rýchle nasadenie jadrových reaktorov nebude jednoduché. Spoločnosti čelí regulátorom v USA, problémom s dodávkami uránového paliva a miestnemu odporu. Microsoft a Constellation Energy uzavreli v septembri dohodu o reštartovaní jednotky v jadrovej elektrárni Three Mile Island v Pennsylvánii, čo by malo byť prvé využitie reaktora pre potreby dátového centra. Táto správa nadviazala na podobnú dohodu z marca, keď Amazon zakúpil jadrové dátové centrum od spoločnosti Talen Energy.
Meta uviedla, že hľadá vývojárov, ktorí majú skúsenosti s angažovaním komunity, vývojom a povoleniami. Zváži buď malé modulárne reaktory, ktoré sú súčasťou nového trhu, no zatiaľ nie sú komerčne dostupné, alebo väčšie jadrové reaktory podobné tým, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke v USA.