Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca podpísala dohodu s výskumnou firmou Absci Corporation vo výške 247 miliónov dolárov. Cieľom ich spolupráce má byť zapojenie umelej inteligencie (AI) do boja proti rakovine.

V relatívne krátkom čase ide o ďalšiu spoluprácu medzi veľkými nadnárodnými farmaceutickými firmami a AI spoločnosťami, ktoré sa chcú zamerať na vývoj nových liekov a liečebných postupov.

Spolupráca medzi AstraZenecou a Absci Corporation sa má zamerať na výskum vhodných proteínov pre onkologickú liečbu, píšu Financial Times. S použitím AI, schopným skúmať milióny interakcií medzi jednotlivými proteínmi, sa má dosiahnuť vytvorenie vhodných protilátok, ktorú budú atakovať rakovinotvorné látky v tele.

Na aký druh rakoviny má byť výskum konkrétne zameraný, zatiaľ jasné nie je. Výskum je súčasťou veľkého plánu AstraZenecy nahradiť tradičnú chemoterapiu novou generáciou presných liekov.

Spoločnosť už v októbri oznámila úspešné klinické testy nových liekov proti rakovine prsníka a pľúc. Spoluprácu s Absci Corporation vníma ako „vzrušujúcu možnosť“ využiť AI na vytváranie protilátok. „AI nám umožňuje nielen zvýšiť úspešnosť a rýchlosť procesu objavovania biologických látok, ale aj zvýšiť ich rozmanitosť,“ uviedla Puja Saprová, viceprezidentka AstraZeneca pre oblasť výskumu a vývoja biologického inžinierstva.

Dohoda medzi spoločnosťami zahŕňa predbežný poplatok pre Absci Corporation, financovanie výskumu a vývoja, ako aj licenčné poplatky za predaj akéhokoľvek produktu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Na rakovinu močového mechúra ochorejú ročne stovky Slovákov, pomôcť môže inovatívna liečba