Európska komisia zakázala v marci 2022 dovoz a tranzit bieloruského draslíka v rámci EÚ po tom, čo prezident Alexander Lukašenko podporil ruskú inváziu na Ukrajinu. Tento zákaz prinútil štátneho výrobcu draslíka Belaruskali presmerovať exporty v hodnote približne dve miliardy eur ročne z litovského prístavu Klaipėda do ruského prístavu Petrohrad.

V roku 2023 si Belaruskali najalo cyperskú subdodávateľskú firmu Dimicandum Invest Holding na prepravu nákladu na lode v ruskom prístave, aj keď operátori v prístave by túto prácu mohli vykonať oveľa lacnejšie. Vyplýva to zo zistení Bieloruského investigatívneho centra (BIC), ktoré združuje novinárov pracujúcich v exile, informoval Politico.

Dokumenty získané BIC ukazujú, že Belaruskali platilo cyperskej firme 68 miliónov dolárov za prepravu 3,4 milióna ton draslíka – čo predstavuje 20 dolárov za tonu. Cyperská firma následne zaplatila prístavu, aby túto prácu vykonal. Údaje poskytnuté BIC ukazujú, že trhová cena prístavu za tieto služby je 11 dolárov za tonu.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

EÚ vymáha späť 100 miliónov eur. Na čínsky LNG projekt na Cypre padol tieň korupcie

„Naše vyšetrovanie ukázalo, že táto schéma mohla byť organizovaná s cieľom presmerovať prostriedky od domáceho monopolného výrobcu draslíka v prospech zástupcov Alexandra Lukašenka,“ uvádza BIC.

Novinári zistili, že osoba uvedená ako podpisujúca za Dimicandum Invest Holding, je Andrej Svirydau, bývalý zástupca vedúceho v kancelárii bieloruského prezidenta v rokoch 2019 až 2021. A. Svirydau priznal novinárom BIC, že je finančným riaditeľom spoločnosti, ale poprel, že by podpisoval akékoľvek zmluvy s Belaruskali.

EÚ už predtým čelila kritike za sankcionovanie bieloruského draslíka. Generálny tajomník OSN António Guterres cestoval minulý rok do Bruselu, aby apeloval na výnimku pre tranzit ruských a bieloruských hnojív, pričom argumentoval, že zákazy nepriamo zvyšujú ceny potravín a prispievajú k hladu v Afrike.

Ďalšie dôležité správy

Prístav býva vždy plný luxusných jácht.
Neprehliadnite

Krajiny sa predbiehajú so znižovaním daní, aby súťažili o multimilionárov z celého sveta