Spoločnosť Elona Muska SpaceX a iní veľkí hráči vesmírneho biznisu posielajú na obežnú dráhu tisíce satelitov. Rastie však aj počet takých, ktorí zvažujú oveľa zložitejšiu úlohu, a síce pristátie na Mesiaci. Kozmická loď od Israel Aerospace Industries a neziskovej organizácie SpaceIL havarovala na jeho povrchu v roku 2019. Podobný osud postihol v apríli pristávací modul japonskej spoločnosti Ispace. Vyskúšať to najnovšie chcú dve americké spoločnosti: Astrobotic Technology z Pittsburghu a Intuitive Machines z Houstonu, informuje Bloomberg.

Súkromné misie na Mesiac sú predzvesťou novej éry vesmírnych aktivít. Rôzne spoločnosti plánujú to, čo bolo dlho predmetom sci-fi – pestovanie plodín v lunárnych skleníkoch, mapovanie terénu pomocou dronov alebo získavanie minerálov z mesačného prachu. „Potrebujeme silných komerčných hráčov, ktorí idú na Mesiac,“ hovorí výkonný riaditeľ Helios Project Jonathan Geifman. Ide o izraelský startup plánujúci pristátie na Mesiaci v Ispace v roku 2025. Chce tam otestovať technológiu určenú na výrobu kyslíka a kovov. „Toto je začiatok veľmi dlhej cesty.“

V prospech a v záujme všetkých

Jasné pravidlá pre využívanie zdrojov Mesiaca však ešte nie sú stanovené. V šesťdesiatych rokoch takmer 100 krajín súhlasilo so zmluvou o vesmíre, ktorá mala zabrániť krajinám v uplatňovaní územných nárokov alebo využívaní nebeských telies na vojenské účely. Zmluva deklaruje, že priestor by sa mal využívať „v prospech a v záujme všetkých krajín“, ale uvádza len stručnú zmienku o „mimovládnych subjektoch“. V roku 1979 bola dohoda o Mesiaci sprostredkovaná OSN podrobnejšia, ale iba 18 krajín ju prijalo. Žiadna nemala rozsiahle skúsenosti vo vesmíre.

Spoločnosť Ispace získala licenciu na vykonávanie komerčnej činnosti na Mesiaci. Bolo to na základe japonského zákona podobného opatreniu, ktoré v roku 2015 podpísal prezident Barack Obama na podporu prieskumu a využívania nebies americkými spoločnosťami. V roku 2020 prezident Donald Trump podpísal exekutívny príkaz, v ktorom vyzval USA, aby „podnikli všetky príslušné kroky na podporu verejnej a súkromnej obnovy a využívania zdrojov vo vesmíre“. Luxembursko a Spojené arabské emiráty (SAE) prijali podobné zákony, pretože obe krajiny majú za cieľ stať sa centrom vznikajúceho vesmírneho biznisu.

Mnohé vlády a právni experti sú však proti týmto legislatívam. „Vytváranie zákonov o Mesiaci a iných nebeských telesách z pohľadu krajiny jednoducho nie je možné, pretože to nie je národné územie,“ hovorí profesor vesmírneho práva na Univerzite v Kolíne nad Rýnom Stephan Hobe. „Človeku musí byť úplne jasné, že je to nezákonné.“

Ako vrátiť človeka na Mesiac

Samotná NASA plánuje misiu Artemis II niekedy v roku 2024, čím pripravuje pôdu pre snahu vrátiť ľudí na mesačný povrch prvýkrát od roku 1972. Na podobných projektoch pracujú Čína, Európska vesmírna agentúra, ale aj India, Japonsko, Rusko a SAE.

Japonský miliardár Jusaku Maezawa by mal viesť posádku umelcov a športovcov, ktorí chcú tento rok obletieť Mesiac na palube jednej z nových rakiet Starship od SpaceX. Misia sa pravdepodobne oneskorí po tom, čo jedna z kozmických lodí 20. apríla explodovala. „Pozeráme sa na novú éru toho, ako sa zmenia naše predstavy o Mesiaci,“ hovorí profesorka na austrálskej Flinders University Alice Gormanová. Zároveň je podpredsedníčkou organizácie Moon Village Association, neziskovej organizácie zameranej na udržateľné využívanie Mesiaca.

Dve desiatky krajín podporujú Artemis Accords, iniciatívu USA na vytvorenie smerníc pre komerčnú činnosť vo vesmíre. Čína a Rusko to považujú za neoprávnenú snahu, aby si Američania mohli nárokovať na územie Mesiaca.

Ak niektorý z amerických pokusov uspeje tam, kde Ispace a Izraelci zlyhali, dopyt po cestovaní na palube kozmických lodí sa pravdepodobne zrýchli. To podnieti podniky, aby hľadali právny základ pre svoje aktivity vo vesmíre. Profesorka na Leicester Law School v Anglicku Rossana Deplanoová hovorí: „Predtým, ako sa spoločnosti dostanú do vesmíru s cieľom využívať jeho zdroje, budú potrebovať povolenie od štátu,“ hovorí. „Tieto spoločnosti si vyberú jurisdikciu, ktorá je najvhodnejšia.“

Ďalšie dôležité správy

Neil deGrasse Tyson
Neprehliadnite

Umelá inteligencia ľudstvu pomôže lepšie pochopiť vesmír, tvrdí známy astrofyzik