Americká spoločnosť Colonial Pipeline začala obnovovať prevádzku siete produktovodov, ktorú minulý týždeň zastavil útok hackerov. Návrat k normálu však potrvá niekoľko dní, uviedla v stredu firma. Tá je najväčším podnikom svojho druhu v Spojených štátoch, denne prepravuje asi 2,5 milióna barelov benzínu, nafty, leteckého paliva a ďalších ropných produktov. Využíva k tomu sieť potrubí v celkovej dĺžke približne 8 850 kilometrov. Podľa analytikov môže trvať až dva týždne, než sa dodávky vrátia na pôvodnú úroveň.
Systémy Colonial Pipeline sa stali terčom takzvaného ransomwaru, čo je vydrieračský program, ktorý zablokuje prístup k systému a za odblokovanie požaduje výkupné. Informovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že spoločnosť nemá v úmysle výkupné zaplatiť. Ide zatiaľ o najvážnejší útok na americkú energetickú infraštruktúru. Spoločnosť Colonial Pipeline uviedla, že pri vyšetrovaní útoku spolupracuje s odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť a pred obnovením prevádzky prijala ďalšie bezpečnostné opatrenia.
Hekeri za útokom na firmu Colonial Pipeline vraj nechceli spôsobiť problémy
Colonial Pipeline je najväčším prevádzkovateľom siete potrubí na prepravu ropných produktov v USA a hlavným dodávateľom pohonných hmôt pre juhovýchod USA. Zastavenie prevádzky spôsobilo v tomto regióne nedostatok pohonných hmôt, na čerpacích staniciach sa pred letnou sezónou tvorili dlhé rady. Priemerná cena benzínu vystúpila na maximum od októbra 2014. Sieť potrubí Colonial Pipeline sa vedie od rafinérií na pobreží Mexického zálivu smerom na východ USA. Spoločnosť uvádza, že na zásobovaní východného pobrežia pohonnými hmotami sa podieľa asi zo 45 percent.
Americký prezident Joe Biden v reakcii na útok podpísal vládne nariadenie, ktoré má zlepšiť kybernetickú bezpečnosť v krajine a ochrániť vládne siete. Nariadenie odstraňuje prekážky, ktoré v súčasnosti existujú pri zdieľaní informácií v prípade narušenia bezpečnosti medzi vládou a súkromným sektorom. Sprísňuje aj štandardy kybernetickej bezpečnosti vo federálnej vláde, ako je použitie viacfaktorového overovania, a stanovuje vylepšené bezpečnostné štandardy pre softvér predávaný vláde, upozornila agentúra AP.