Vyjednávanie medzi Spojenými štátmi a európskymi spojencami sa približuje k dohode o spoločných sankciách, v prípade, že sa Rusko rozhodne napadnúť Ukrajinu, píše Financial Times. V návrhoch dominujú štyri ciele: oligarchovia, banky, technologický sektor a energie.

Postihovanie jednotlivcov ostáva najpopulárnejším nástrojom, Londýn je kľúčový

Postihovanie jednotlivcov napojených na Kremeľ a ich rodín dominuje v rétorike USA a Spojeného kráľovstva. Podobné sankčné zoznamy sú súčasťou krízy od marca 2014, keď nimi prezident Barack Obama reagoval na inváziu Krymu. V posledných rokoch sa na sankčných zoznamoch ocitli aj jednotlivci napojení na Čínsku vládu a Myanmarskú armádu.

Americké úrady zatiaľ neprezradili mená jednotlivcov, ktorých by nové kolo sankcií malo zasiahnuť, nechcú ich dopredu varovať. 

Kameňom úrazu pri podobných sankciách bola doteraz spolupráca Spojeného kráľovstva. Londýn je, slovami poslanca vládnucej konzervatívnej strany, hlavným mestom sveta v praní špinavých peňazí. Mesto sa stalo druhým domovom pre mnohých ruských oligarchov vrátane niektorých s väzbami na prezidenta Vladimíra Putina. 

V tomto ohľade môže ale západ rátať s odhodlaním premiéra Borisa Johnsona zachrániť si svojim manažmentom ukrajinskej krízy imidž poškodený sériou škandálov na domácej pôde. Výsledkom je aj pondelkový sľub predstaviť novú legislatívu, ktorá má dostať ruský kapitál v Británii pod kontrolu.

Technologické sankcie si už USA odskúšali na Huawei

Ďalšou možnosťou je postihnúť technologický sektor. Diskutuje sa o prísnych obmedzeniach exportu do Ruska. Zvykom je zakazovať vývoz vojenských technológií, po novom sa záber rozširuje, napríklad aj na kvantové počítače či umelú inteligenciu.

Dôkazom efektivity sankcionovania technológií je čínsky výrobca mobilných telefónov Huawei, ktorý sa ocitol na sankčnom zozname po podozreniach zo špionáže, tŕňom v oku sa stali systémy 5G, ktoré západné vlády nazvali bezpečnostným rizikom. Odpoveďou bol americký zákaz predaja kľúčových súčiastok spoločnosti a takmer 30-percentný pokles tržieb v roku 2021.

Podľa zdrojov z Bidenovej vlády by sa mali prípadné zákazy predaja technológií ruským firmám vzťahovať aj na tretie krajiny.

Russia's president Putin on official visit to France
Neprehliadnite

Ak Rusko zaútočí, západ sa bude iba prizerať. Nedokáže odpojiť Swift ani zatiahnuť kohútiky

Finančný sektor a energetika ostávajú riskantnými cieľmi

Najkontroverznejšie opatrenia, o ktorých sa rokuje, sú postihovanie bánk a energetiky. Návrh odpojiť Rusko od platobného systému Swift zanikol rovnako rýchlo ako vznikol, Európska únia má obavy o reputáciu belgickej služby v prípade jej politizácie. Predstaviteľnejšie sú sankcie proti ruským finančným inštitúciám, spomína sa Sberbank, VTB, Gazprombank a Ruský fond priamych investícií. 

Téma energií je ešte citlivejšia, Európa z Ruska importuje 40 percent svojej spotreby plynu. Viktor Orbán na utorkovom rokovaní s V. Putinom hovoril aj o navýšení importov plynu, ktorý Maďarsko kupuje výrazne pod trhovou cenou. Nemecko sa zaviazalo postihnúť pripravený plynovod Nord Stream 2 sankciami v prípade ruskej intervencie, ale obavy o trh znamenajú, že ďalšie sankcionovanie sektora je nepravdepodobné.

Ďalšie dôležité správy

Russia's president Putin on official visit to France
Neprehliadnite

Ak Rusko zaútočí, západ sa bude iba prizerať. Nedokáže odpojiť Swift ani zatiahnuť kohútiky