Zástupcovia členských štátov Severoatlantickej aliancie sa dohodli, že NATO budúci rok poskytne Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd eur. Nezhodli sa ale na pláne poskytovať Ukrajine aj v ďalších rokoch minimálne rovnako vysokú pomoc, ako navrhol generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom informovali agentúry DPA a Reuters.

Podľa jedného z diplomatov dohoda počíta s tým, že štáty budú môcť prehodnocovať výšku pomoci na ďalšie roky na nasledujúcich summitoch NATO.

Zástupcovia 32 aliančných štátov sa pokúsili pripraviť dohodu, ktorú majú budúci týždeň formálne potvrdiť hlavy štátov a vlád na vrcholnej schôdzke vo Washingtone. Zatiaľ čo 40 miliárd pre budúci rok našlo podľa zdrojov agentúr potrebnú podporu, dlhodobý plán nie.

Jens Stoltenberg v júni navrhol, aby spomenutá suma zostala minimálnou podporou pre ďalšie roky. Ukrajine by to podľa neho prinieslo viac predvídateľnosti a transparentnosti, ktorú pre koordináciu obrany proti ruskej agresii potrebuje. Podľa šéfa NATO musí aliancia viac stavať na spoločných záväzkoch než na dobrovoľných príspevkoch ako doteraz. Zabránilo by to opakovaniu situácie z prvých mesiacov tohto roka, keď Kyjevu pre komplikácie na americkej politickej scéne čelil meškali dodávky pomoci a Rusko medzitým začalo ofenzívu na východe Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Praha - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg rozpráva počas tlačovej konferencie po neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Černínskom paláci v Prahe 31. mája 2024. Členovia NATO sa tým, že Ukrajine umožnia používať nimi dodané zbrane aj na ruskom území, nestávajú súčasťou konfliktu. Pred začiatkom neformálneho rokovania ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Prahe to povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Konflikt podľa neho
Neprehliadnite

Stoltenberg: Štáty NATO sa dohodli na tom, že koordinovať pomoc Kyjevu bude aliancia