Z času na čas môže mať každý človek pocit, že jeho život stagnuje. Pri dosahovaní akejkoľvek dlhodobej ambície dospeje skôr či neskôr do bodu, keď bude mať pocit, akoby uviazol na mŕtvom bode. Keďže niektoré plány a túžby nemajú jasne stanovený cieľ, môže byť ťažké všimnúť si akýkoľvek pokrok, tvrdí psychológ Adam Alter, autor knihy Anatómia prelomu.

Pocity stagnácie môžu vyvolať aj niektoré veľké životné zmeny vrátane vážneho ochorenia, narodenia dieťaťa, sťahovania či novej práce. Ľudia majú navyše tendenciu byť obzvlášť sebakritickí, keď sa blížia okrúhlemu jubileu, akým je oslava tridsiatky či štyridsiatky. Ak ich život v týchto bodoch nejde podľa plánu, neraz pociťujú frustráciu a sklamanie.

Doktor Alter ponúka päť stratégií, ako stagnáciu poraziť a opäť nasmerovať život tým správnym smerom:

Vykonajte audit

Podobne ako firmy identifikujú neefektívne oblasti, aj vy môžete zhodnotiť, čo vás v živote spomaľuje, stresuje alebo vám ho komplikuje. Pokúste sa určiť zvyky, ktoré často robíte a neprinášajú výsledky. Keď ich objavíte, buď ich zo života úplne odstráňte, alebo upravte tak, aby boli pre vás prospešné.

Preformulujte negatívne myšlienky

Ak ste náchylný premýšľať nad najhoršími možnými scenármi alebo byť na seba príliš prísny, skúste svoje myslenie preformulovať. Takéto zmýšľanie vám môže spôsobovať stres a negatívne ovplyvniť dosahovanie stanovených cieľov, varuje klinická neuropsychologička Judy Ho.

Keď vás čaká náročný projekt alebo pohovor, nehovorte si, že ho určite nezvládnete. Namiesto toho si opakujte, že zo seba za každých okolností vydáte to najlepšie, a to úplne stačí. Posudzujte svoje myšlienky objektívne – opierajte sa o fakty, nie o domnienky a pocity.

Predstavte si budúcnosť

Predstavte si budúcnosť, v ktorej už viac nepociťujete stagnáciu. Keď budete mať jasno v tom, ako by vyzerala, porozmýšľajte nad konkrétnymi krokmi, ktoré by z nej urobili realitu. Potom si ich zapíšte, aby ste ich mali stále na očiach, pretože vám to lepšie pomôže ich dodržať.

Povedzte o svojom cieli ostatným

Keď rodine a priateľom prezradíte, aký máte v živote cieľ, bude vás to motivovať ho dosiahnuť, pretože ich nebudete chcieť sklamať. Ďalšiu výhodou tejto stratégie je, že vám ľudia možno budú chcieť pomôcť.

Robte niečo zmysluplné

Trávte čas aktivitami, ktoré sú v súlade s vašimi hodnotami, pretože vás to posunie vpred aj v iných oblastiach života. Keď sa budete venovať niečomu, čo vás baví a napĺňa, budete sa cítiť produktívne a dodá vám to sebavedomie riešiť problémy, ktorým čelíte.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Bojujete s vyhorením v top manažmente? Toto je šesť preventívnych krokov ako mu predísť